HomeAktualnościJaka cena gazu dla mieszkańców Ozorkowa?

Jaka cena gazu dla mieszkańców Ozorkowa?

kotłownia opk

Ceny gazu zwalają z nóg. Jak się dowiedzieliśmy, Ozorkowskie Przedsiębiorstwo Komunalne jest po kolejnym przetargu na zakup gazu. Można złapać się za głowę, jaka jest obecnie cena błękitnego paliwa.

Grzegorz Stasiak, prezes Ozorkowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, zapewnia, że firma robi wszystko, aby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli podwyżki.

– Nie chciałbym na razie zbyt wiele mówić o tych przetargach. Ale rzeczywiście mogę potwierdzić, że w porównaniu z poprzednią ceną za gaz, te nowe propozycje na dzień dzisiejszy oscylują nawet w granicach kwot o 600 procent większych. Niestety, OPK nie ma zbyt wielu możliwości negocjacji. Po prostu na rynku takie są obecnie ceny.

Niedawno odbył się już trzeci przetarg.

– Myślę, że poniżej pewnego pułapu rynkowych cen gazu nie da się zejść. Dla przedsiębiorstwa te ceny są rzeczywiście horrendalnie wysokie, ale w bezpośredni sposób nie przełożą się na mieszkańców. Z całą pewnością cena ciepła nie będzie dla przysłowiowego Kowalskiego wyższa o 600, czy też 700 procent – dodaje szef OPK.

Warto wspomnieć, że ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wprowadza ochronę odbiorcy końcowego ustalając ( art.3. pkt. 3) średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą w wysokości 150,95 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym.

– W przypadku naszych odbiorców ta zasada będzie obowiązywać od marca 2023 r. Należy podkreślić, że ustawa reguluje zasady i tryb ustalania przez wytwórcę ciepła poziomu średnich cen wytwarzania ciepła dla odbiorców na potrzeby gospodarstw domowych i potrzeby użyteczności publicznej, zwanych” średnimi cenami wytwarzania ciepła z rekompensatą”, pkt. 6 art. 3. Ustawy zobowiązuje wytwórców ciepła do zachowania zasady, że jeżeli średnia cena wytwarzania ciepła dla danego źródła ciepła jest wyższa od średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą dla tego źródła, to od dnia 1 października 2022 r. do dnia 30 kwietnia 2023 r. są stosowane ceny lub stawki opłat w wysokości odpowiadającej średniej cenie wytwarzanego ciepła z rekompensatą tj. 150,95 zł/GJ. Należy podkreślić, że taryfa wyliczona w oparciu o ustawę będzie zatwierdzana przez Urząd Regulacji Energetyki. W obecnej sytuacji na rynku paliw energetycznych OPK nie ma żadnego wpływu na optymalizację ceny za wytworzone ciepło od miesiąca marca w 2023 r. – wyjaśnia szef przedsiębiorstwa komunalnego.

Dzisiaj ceny ciepła dla mieszkańców Ozorkowa i innych odbiorców miasta pozostają bez zmian do marca 2023 r., czyli do momentu wejścia w życie nowej taryfy na ciepło zatwierdzonej przez URE w oparciu o ustawę j/w.

UDOSTĘPNIJ:
Za kiszoną kapustę
Apel proboszcza nie
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.