HomeDla niejJak pozbyć się chwastów bez chemii?

Jak pozbyć się chwastów bez chemii?

sposób na chwasty

Chwasty są problemem niemal w każdym ogrodzie. Nie tylko zagłuszają inne rośliny, ale także psują wypielęgnowane uprzednio grządki. Ich ręczne usuwanie wymaga jednak czasu i wysiłku. Możemy ułatwić sobie zadanie, sięgając po środki chemiczne. To niesie za sobą jednak wiele niepożądanych efektów. Jak pozbyć się chwastów bez użycia chemii? Oto niezawodne, domowe sposoby!

Środki chemiczne co prawda szkodzą chwastom, lecz dodatkowo oddziałują również na inne rośliny i glebę, zatruwając środowisko. Co więcej, uprawiając samodzielnie rośliny w swoim ogrodzie, pragniemy by rosły one zdrowo, nie będąc jednocześnie skażone chemią.

Oprysk na chwasty z octu

Ocet jest tanim, ekologicznym i biodegradowalnym środkiem, który nie tylko niszczy rośliny, ale również odstrasza mrówki i owady. Bywa stosowany jako domowy sposób na zakwaszanie ziemi. Świetnie radzi sobie również z chwastami.

Aby przygotować oprysk na chwasty z octu należy zmieszać ze sobą ocet z wodą w proporcji 2:1 i opryskać chwasty. Ten domowy sposób na chwasty warto stosować jednak tylko na podjazdach i ścieżkach, gdzie nie ma roślin. Ocet nie działa bowiem wybiórczo, a oprócz chwastów zniszczy również trawę czy warzywa.

Soda oczyszczona na chwasty

Kolejnym domowym sposobem na chwasty jest użycie sody oczyszczonej, która w ogrodnictwie ma dość szerokie zastosowanie.

Świetnie poradzi sobie z chwastami pojawiającymi się na ścieżkach i podjazdach, jednak należy je posypać sodą już wczesną wiosną, zanim chwasty zaczną wyrastać. Innym sposobem jest użycie jej po ręcznym usunięciu chwastów.

Roztwór z alkoholu i mydła na chwasty

Kolejnym domowym sposobem na chwasty jest usunięcie ich przy pomocy roztworu z alkoholu i mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń. Do jego przyrządzenia potrzebne będzie:

  • 30 ml alkoholu,
  • 2 szklanki wody,
  • kilka kropel mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń.

Gotowy preparat należy rozpylić na liściach chwastów. Taki zabieg najlepiej wykonać w południe, szczególnie w słoneczne dni. Alkohol doskonale rozkłada bowiem warstwę woskową na liściach chwastów, przez co stają się one bardziej wrażliwe na promienie słoneczne, ulegając tym samym silnemu poparzeniu.

UDOSTĘPNIJ:
Taksówki tylko dla
Jakie paznokcie na W
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.