HomeAktualnościHiT Roszkowskiego hitem nie jest…

HiT Roszkowskiego hitem nie jest…

podręcznik roszkowski

Jak się dowiedzieliśmy, w żadnej szkole ponadpodstawowej na terenie powiatu zgierskiego nie jest prowadzone nauczanie w oparciu o podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Nie jest tajemnicą, że podręcznik był mocno reklamowany przed rozpoczęciem roku szkolnego przez partię rządzącą i ministra edukacji Przemysława Czarnka.

Czy brak tego podręcznika w szkołach – również w placówkach w Ozorkowie – jest manifestacją polityczną?

– Nie odbierałbym tego w taki sposób – odpowiada Dominik Gabrysiak, wicestarosta zgierski. – Wybór podręcznika to autonomiczna decyzja pedagogów w poszczególnych szkołach i jestem przekonany, że był on podjęty nie ze względów politycznych. Przyznaję, że przed rozpoczęciem roku szkolnego było dużo szumu wokół podręcznika prof. Roszkowskiego. Dlatego nauczyciele zdecydowali się na wybór alternatywnego podręcznika przygotowanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Rzeczona publikacja to „Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.”, którego autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adama Cisek.

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Od 1 września 2022 r. został wprowadzany w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Wprowadzony został w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

Historia i teraźniejszość będzie wprowadzana w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie, obejmując kolejne roczniki. Docelowo nauczana będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I.

UDOSTĘPNIJ:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.