HomefotoreportażFeel w Teatrze Wielkim. Podsumowanie roku artystycznego

Feel w Teatrze Wielkim. Podsumowanie roku artystycznego

feel w teatrze wielkim

„Szanujmy każdą cząstkę tej ziemi po ojcach odziedziczoną. Nie puszczajmy jej w obce i wrogie ręce, ratujmy to, co zagrożone!” To hasło przewodnie tegorocznego Koncertu Patroni Roku, a autorką tych słów jest Jadwiga Zamoyska, wybitna Polka i jedna z patronek roku 2023. W Teatrze Wielkim w Łodzi spotkali się artyści i działacze kultury, by podsumować miniony rok artystyczny w Łódzkiem. Były nagrody, podziękowania i mnóstwo doskonałej muzyki.

Założeniem koncertu było pokazanie różnorodności muzycznej naszego regionu, jego dziedzictwa kulturowego oraz upamiętnienie takich postaci jak: Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski, ustanowionych przez Sejm RP patronami roku 2023.

– Przypomnieliśmy dziś ciekawe wydarzenia z ostatniego roku – mówił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. – Wydarzenia kulturalne, które były realizowane m.in. przez organizacje pozarządowe z naszego województwa. Zobaczyliśmy, jak pod względem kulturalnym przeżyliśmy ten rok. Patroni roku wyznaczyli nam kierunek, ale realizacja była już po stronie mieszkańców naszego regionu.

Podczas koncertu zaprezentowały się młode talenty – laureaci Funduszu Rozwoju Kultury Marszałka Województwa Łódzkiego, m.in. skrzypek Wojciech Niedziółka.

Przypomnijmy, Fundusz Rozwoju Kultury to innowacyjny program Województwa Łódzkiego, dzięki któremu osoby, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju kultury i promocji regionu, mają szansę otrzymać pomoc w rozwoju artystycznym. Występy zostały dziś poprzedzone wręczeniem nagród laureatom tego programu.

W Teatrze Wielkim wystąpili też artyści organizacji pozarządowych, realizujących najciekawsze projekty dofinansowane ze środków budżetu województwa łódzkiego w ramach programu „Kulturalnie Regionalnie” związanych tematycznie z patronami roku 2023.

Muzyczną lekcję w rockowym brzmieniu dał również patriotyczno-historyczny zespół Forteca – Walka trwa, który w ramach podsumowania programu „Łódzkie Pamięta” wykonał utwory związane z tematyką II wojny światowej i Żołnierzy Wyklętych.

Wręczono także Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, to cenne odznaczenie otrzymała Krystyna Kacprzak, kierownik Zespołu Śpiewaczego Siemienice, animator kultury.

Artystów oklaskiwali przedstawiciele samorządu województwa łódzkiego: wicemarszałkowie Zbigniew Ziemba i Piotr Adamczyk oraz radni Sejmiku: Dorota Więckowska, Alicja Antczak, Zbigniew Linkowski i Waldemar Wojciechowski.

Na zakończenie koncertu wystąpił zespół Feel, a wydarzenie poprowadził Mateusz Szymkowiak. Był to czwarty już koncert z cyklu Patroni Roku.

UDOSTĘPNIJ:
Kontrabanda na targo
Proces kanibala z Ba
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.