HomeAktualnościDwie nastolatki chciały odebrać sobie życie!

Dwie nastolatki chciały odebrać sobie życie!

policjant

Szybkie działanie policjantów z Koluszek pozwoliło na zapobiegnięcie tragedii. Również dzięki szybkiej reakcji i zgłoszeniu 17-letniego mieszkańca gminy Nowosolna, który zareagował na wiadomość, którą dostał na jednym z komunikatorów internetowych od swojej rówieśniczki. Nastoletnia autorka wiadomości przyznała się, że wraz z koleżanką podejmą próbę odebrania sobie życia. Na szczęście reakcja nastolatka i szybkie działanie policjantów zapobiegło tragedii.

4 maja 2023 roku tuż po godzinie 23:00 do oficera dyżurnego koluszkowskiej Policji wpłynęła informacja, iż do 17-letniego mieszkańca gminy Nowosolna napisała 18-latka na jednym z komunikatorów internetowych informując go, iż myśli o popełnieniu samobójstwa wraz ze swoją koleżanką i planują to zrobić następnego dnia. Kiedy chodzi o ludzkie życie liczy się każda minuta. Natolatek natychmiast poinformował o wiadomości jaką dostał swoich rodziców, którzy zadzwonili do koluszkowskiej komendy. Aspirant sztabowy Tomasz Ziętara jako oficer dyżurny rozpoczął szereg działań zmierzających do odnalezienia autorki wiadomości. Znając tylko jej imię i nick, którym posługiwała się 17-latka i szczątkowe informacje zaczęła się walka z czasem. Nie było pewności czy te dane są prawdziwe. Mundurowi nawiązali kontakt z policjantami województwa zachodniopomorskiego, jak się okazało nadawcą wiadomości była 18-letnia mieszkanka tego  województwa. Kiedy do drzwi zapukali stróże prawa nastolatka była w domu z mamą. Dziewczyna potwierdziła, że rzeczywiście napisała taką wiadomość i planowała odebrać sobie życie wraz z koleżanką następnego dnia. Policjanci, dotarli również do drugiej nastolatki. Rodzice obu 18-latek nie spodziewali się, że ich córki mogą myśleć o czymś takim a ich zachowanie nie dawało im żadnych sygnałów. Rozmowa z mundurowymi na pewno przyczyni się do uważniejszego obserwowania swojego dziecka.

Szczególne słowa uznania należą się 17-letniemu mieszkańcowi gminy Nowosolna, który zareagował na taką wiadomość i wykazał się niezwykłą dojrzałością i odwagą. Aby uratować czyjeś życie to nie tylko problem profesjonalnej pomocy, ale zwykłej ludzkiej życzliwości.

Zdarza się, że nie dostrzegając szansy na rozwiązanie swoich problemów bądź nie widząc sensu w pokonywaniu trudności, człowiek postanawia odebrać sobie życie. Jest to dramatyczna decyzja i wyjście najgorsze z możliwych. Są bowiem instytucje, które pomagają w takich sytuacjach. Istnieją też bezpłatne i anonimowe infolinie wspierające osoby w trudnych chwilach.

Jeśli ktoś powie Ci, że myśli o samobójstwie reaguj:

 • nie obawiaj się porozmawiać o tym, nie okazuj zdziwienia i zaskoczenia;
 • rozmawiaj, nie bój się, że twoje zainteresowanie tematem i dyskusja, będzie dla niej zachętą do realizacji planów;
 • miej dla niej czas, okaż zainteresowanie i wsparcie;
 • okaż gotowość do słuchania, pozwól na okazywanie emocji i akceptuj je;
 • nie oceniaj, nie dawaj rad;

Osoba zagrożona samobójstwem może dawać nam sygnały, których nie można lekceważyć:

 • mówić o popełnieniu samobójstwa;
 • mieć problemy z jedzeniem i spaniem;
 • drastycznie zmieniać swoje zachowanie;
 • wycofywać się z kontaktów towarzyskich;
 • tracić zainteresowanie pracą, szkołą, swoim dotychczasowym hobby itd.;
 • przygotowywać się do śmierci pisząc testament, list pożegnalny, porządkując swoje sprawy;
 • rozdawać ważne dla niej rzeczy;
 • podejmować ryzykowne działania;
 • wykazywać zainteresowanie problemem śmierci i umierania;
 • nie dbać o swój wygląd zewnętrzny;
 • zwiększyć spożycie alkoholu, narkotyków lub leków.

 Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy anonimowo 112, Telefon Zaufania dla Dorosłych pod numer 116 123, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży pod numer 116 111 oraz Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka pod numer 800 121212. Szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich, jak psycholog, psychiatra, telefon zaufania.

- To było wydarzeni
Motocykliści pamię
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.