HomeBez kategoriiCzy mężczyźni powinni golić pachy?

Czy mężczyźni powinni golić pachy?

golenie pach

Golenie pach to wśród mężczyzn temat tabu. Dla jednych jest to obowiązkowy zabieg higieniczny, dla innych oznaka zniewieścienia. Pora więc zająć się tą drażliwą kwestią i zastanowić, czy pozbywanie się włosów spod pach ma sens.

Najpowszechniejszą obiekcją dotyczącą golenia pach przez mężczyzn jest to, czy gładkie pachy są męskie. I wcale nie jest to bezpodstawne pytanie, bo przez lata męskość kojarzyła się z bujnym zarostem, szorstkością i surowością, zaś gładkość, subtelność czy delikatność określała raczej płeć piękną.

Jeśli jednak spojrzeć na kanony męskości w szerszej perspektywie, szybko okaże się, że mężczyzna z bujną brodą, w koszuli w kratę i modnych dżinsach jest stosunkowo nowym wzorcem męskości.

Jeszcze do niedawna królowały gładko ogolone policzki, a trzydniowy zarost utożsamiany był z brakiem elegancji i klasy. Idąc dalej: czy Ludwik XVI w obcisłych rajstopach, peruce, obficie zdobionych szatach i smukłych pantofelkach na obcasie, mógłby dziś zostać uznany stuprocentowym mężczyzną?

Kanony męskości ewoluują bardzo szybko i zawsze są połączeniem historii jak i współczesnych potrzeb.

Włosy pod pachami u mężczyzn nie budzą oburzenia, jednak coraz częściej można spotkać się z sugestiami, że są nieestetyczne. Jak nie trudno się domyślić, najczęściej opinie te wygłaszane są przez panie.

Wiele kobiet zachęca swoich mężczyzn do golenia pach, uznając, że gładkie pachy są dużo atrakcyjniejsze. I skoro ogolone pachy mogą wpłynąć na atrakcyjność seksualną, jest to jeden z powodów, dla którego warto to robić. Gęstej brody również nie nosi się dla przyjemności.

Dużo bardziej znaczące są jednak kwestie higieniczne. Włosy pod pachami to wręcz idealne siedlisko dla bakterii. Owłosienie sprzyja gromadzeniu się potu pod pachami, co stwarza dogodne środowisko do rozwoju niepożądanych mikroorganizmów.

To właśnie one, nie sam pot, odpowiadają za powstawanie nieprzyjemnych zapachów określanych jako „odór potu”. Jeżeli borykasz się z nadmierną potliwością lub twój pot wydziela nieprzyjemny zapach, ogolenie pach może być najlepszym rozwiązaniem problemu.
Inna sprawa, że gładkie pachy lepiej współgrają z antyperspirantami oraz dezodorantami. Środki te oddziałują na skórę, osuszając pachę, więc pozbywając się owłosienia ułatwisz im zadanie. Dużo wygodniejsze będzie również nakładanie antyperspirantu, zarówno tego w sprayu, jak i w kulce.

Hazard - domeną mę
Komuna w Ozorkowie?
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.