HomeBez kategoriiAronia i jej właściwości zdrowotne

Aronia i jej właściwości zdrowotne

aronia

Aronia jest bardzo zdrowa zarówno w postaci surowej, jak i w postaci przetworów. Owoce aronii są bogate w witaminy i związki roślinne, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Sprawdź, jakie właściwości lecznicze ma aronia!

Aronia i jej właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Jest ona antidotum na choroby cywilizacyjne: nadciśnienie, miażdżycę, nowotwory i schorzenia oczu.

Aronia należy do tej samej rodziny, co jarzębina. Sprowadzenie jej do Europy zawdzięczamy Miczurinowi. Ten słynny rosyjski sadownik miał zapędy do całkowitego przekształcania przyrody. Wyhodował rozmaite nowe gatunki roślin. Sama aronia wspaniale rośnie i owocuje w Polsce. Jesteśmy potentatem w uprawie tych krzewów. Powinniśmy cieszyć się z tego, że aronia tak pięknie rośnie i owocuje w Polsce. Dzięki czemu możemy korzystać z dobrodziejstw rodzimych owoców, a jest z czego! Niestety aronia nie wszystkim smakuje ze względu na cierpki smak. Zazwyczaj pozostawia ona też charakterystyczny posmak także w przetworach.

Dlaczego warto jeść aronię?

Owoce aronii są źródłem ważnych minerałów. Dzięki swojemu potencjałowi przeciwutleniającemu łagodzą skutki chemioterapii i radioterapii stosowanej w leczeniu nowotworów.

Po owoce aronii warto sięgnąć także wtedy, gdy dużo pracujemy przy komputerze. Nie tylko dlatego, że wspomagają regenerację narządu wzroku przez poprawianie ukrwienia, ale także niwelują skutki promieniowania monitorów.

Owoce aronii uodporniają także na promieniowanie ultrafioletowe. Choć nie zastąpią kremów z filtrem ochronnym, wspomagają też mechanizmy obronne skóry.

Aronię można stosować również w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych oraz jako remedium na problemy z pamięcią czy koncentracją. Poprawia ona elastyczność naczyń, przez co mózg jest lepiej ukrwiony.

Aronia: co z niej zrobić? Przepisy na przetwory z aronii

Świeże owoce aronii są cierpkie, więc raczej nie jada się ich na surowo. Można je przemrozić w zamrażalniku przez 48 godzin, tak jak owoce tarniny, wtedy stracą cierpkość. Najprościej przygotować suszoną aronię, z której zimą przygotowuje się znakomite herbatki. Aronia świetnie nadaje się na dżemy, galaretki, konfiturę do mięs oraz na sok, który sprzyja wzmacnianiu odporności.

UDOSTĘPNIJ:
Domowe nawilżające
Agua fresca z arbuza
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.