HomeAktualnościAgresywne psy pogryzły przechodniów. Ucierpiała 12-letnia dziewczynka!

Agresywne psy pogryzły przechodniów. Ucierpiała 12-letnia dziewczynka!

pies atak

Jednego dnia dwie osoby zostały pogryzione przez psy. Jedna z nich to 12-letnia dziewczynka.

2 listopada po godzinie 14:00, dyżurny zduńskowolskiej komendy otrzymał zgłoszenie, o pogryzieniu przez psa 50-latki. Zduńskowolanka szła chodnikiem ulicą Getta Żydowskiego. Z terenu posesji wybiegł pies, który ugryzł ją w łydkę. Ratownicy medyczni opatrzyli ranę. Policjanci ustalili właścicielkę psa, która okazała jego aktualne szczepienie. Została ukarana mandatem za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.

Tego samego dnia, po godzinie 20:00, dyżurny otrzymał drugie zgłoszenie dotyczące pogryzienia przez psa na ulicy Głównej. Dzielnicowi na miejscu ustalili, że 12-latka, szła chodnikiem razem ze swoją starszą siostrą. W pewnym momencie, z podwórka pobliskiej posesji, która nie miała zamkniętej furtki, wybiegł pies i ugryzł przechodzącą tamtędy 12-latkę w nogę. Policjanci wylegitymowali właściciela psa, który okazał aktualne szczepienie. 55-latek został poinformowany o grożącej mu odpowiedzialności i został ukarany mandatem.

Żadna z wymienionych pogryzionych osób na szczęście  nie wymagała hospitalizacji.

Policja przypomina

Posiadanie czworonoga, to nie tylko ogromna przyjemność, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Za posiadane zwierzę odpowiada jego właściciel. Za przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Psa należy wyprowadzać na smyczy. Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody innej osobie. W zależności od skutków, właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność, z karną włącznie. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń. Dodatkowo warto wiedzieć, że na stronie Urzędu Gminy Zduńska Wola, w zakładce: Opieka nad zwierzętami, w „obowiązkach utrzymującego zwierzę domowe”, w punkcie 6 czytamy: „Spuszczanie psów ze smyczy bez kagańców jak i w przypadku wydostania się zwierzęcia poza teren posesji w myśl nowego kodeksu wykroczeń jest karane do 5000 złotych karą grzywny, pozbawieniem wolności bądź naganą.”

Apelujemy do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednią opiekę nad nimi.

Czasami dochodzi do ataku psa niezależnie od tego jak bardzo lubimy zwierzęta a jedyne co możemy zrobić to zminimalizować obrażenia i ocalić swoje zdrowie. Jak rozpoznać zagrożenie i co zrobić aby się uchronić przed konsekwencjami ataku ?

Agresywny pies wysyła znaki ostrzegawcze:
 
•    ma zjeżoną sierść,
•    położone uszy,
•    sztywne nogi,
•    uniesiony ogon,
•    warczy, szczeka, pokazuje zęby, skacze dookoła osoby, którą osacza.

Czego nie robić aby nie rozdrażnić psa?

– Nie uciekaj! Pies traktuje uciekającą osobę jak potencjalną ofiarę i nawet jeśli nie „planował” ataku, Twoje zachowanie może go do niego sprowokować.
– Nie odwracaj się plecami! Stojąc tyłem nie widzisz jak zachowuje się pies oraz narażasz się na to, że zaatakuje Cię on od strony pleców i powali na ziemię;
– Nie szarp się! Szarpiąc się pogłębisz ewentualne obrażenia, dodatkowo pobudzasz psa.

Jak się zachować?

Stań nieruchomo;
Jeśli to możliwe zasłoń się jakimś przedmiotem od psa na przykład plecakiem, kurtką nawiniętą na przedramieniu. Jeżeli jesteś w miejscu, gdzie w okolicy mogą znajdować się ludzie, wołaj o pomoc;
Postaraj się odwrócić uwagę psa na chwilę na przykład za pomocą intensywnych dźwięków, stukania przedmiotami (klucze, butelki). Możesz spróbować używać komend takich jak „stój’, „waruj”;
Jeśli już staniemy w obliczu bezpośredniego ataku i nie mamy możliwości podjęcia żadnych działań natychmiast przybierzmy „pozycję żółwia” czyli:      
– spleć dłonie do wewnątrz
– schowaj kciuki do środka
– załóż ręce na kark i zasłoń nimi uszy
– uklęknij
– przyciągnij głowę do kolan.

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.