Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

Zaskoczenie przy pomniku Matki Boskiej

3 sierpnia figura Matki Boskiej zlokalizowana na placu Tadeusza Kościuszki zostanie odsłonięta. Dobiegają końca prace rewitalizacyjne, które trwały dwa miesiące. Ekipa odnawiająca pomnik mówi o zaskoczeniu. Zakres prac musiał zostać zmieniony.

Prace przy odnowieniu pomnika rozpoczęły się na początku czerwca. Figura Matki Boskiej postawiona najprawdopodobniej w latach 80. XIX wieku, odgrywa istotną rolę w życiu Łęczycy. Za odnowienie monumentu odpowiedzialna jest firma Kroter.

– Kiedy zdejmowaliśmy kolejne warstwy okazało się, że figura nie jest betonowa, jak mogło się wydawać, a z kamienia. Góra pomnika wykonana została z wapienia, dół jest z piaskowca. To zmieniło zakres prac, odkryliśmy cały kamień i udało nam się przywrócić pomnik do pierwotnego wyglądu. Teraz jest taki, jak w oryginale. Generalnie prace już się zakończyły, musimy jeszcze tylko zabezpieczyć pomnik specjalnym środkiem, który ochroni go przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych – usłyszeliśmy od pracowników firmy odnawiającej pomnik.

W pomnik wmurowane są trzy płyty – pierwsza sięga lat dwudziestych XX i poświęcona jest rozbrojeniu Niemców 11 listopada 1918 roku, druga informuje o odnowieniu przez łęczycan w 1946 roku figury uszkodzonej przez Niemców, a trzecia wmurowana została na pamiątkę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.