Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Ozorków Powiat zgierski Temat główny Warto przeczytać

„Wprowadzamy rewolucyjną możliwość” – rząd ogłasza zmiany w programie szczepień. W przychodniach zdrowia w Ozorkowie liczą na wytchnienie

Podjęliśmy decyzję co do poszerzenia zakresu i miejsc, w których przeprowadzane będą szczepienia – ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji przedstawiciele rządu przedstawili nowe daty i zmiany w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19. W grupie ważnych zmian jest między innymi likwidacja drugiej i trzeciej grupy i rozpoczęcie szczepień populacyjnych. Od 12 kwietnia zapisać się na szczepienie będzie mógł rocznik 1962, a w kolejnych dwóch tygodniach kolejne roczniki, do 1973. Szczepić się będzie można także w punktach drive-thru, aptekach i zakładach pracy.

W szpitalu tymczasowym na stołecznym Stadionie Narodowym premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz szefem KPRM i rządowym pełnomocnikiem ds. szczepień Michałem Dworczykiem, przedstawili zmiany w harmonogramie szczepień.

Nowe punkty szczepień

Dworczyk poinformował, że w drugim kwartale powstanie więcej punktów szczepień przeciw koronawirusowi.

To między innymi punkty drive-thru, zakłady pracy i apteki. W pierwszym kwartale szczepiono w przychodniach POZ, szpitalach tymczasowych i szpitalach węzłowych. Te placówki nadal będą przeprowadzały szczepienia.

– W każdym powiecie, w którym jest szpital, bo jest część powiatów, gdzie nie ma szpitala, będzie jeden szpital tradycyjny, który będzie realizował szczepienia. Również w każdym powiecie będzie istniał jeden punkt prowadzony przez samorząd – tłumaczył Dworczyk.

Mówiąc o szczepieniach w zakładach pracy, minister wyjaśnił, że chętnych w takim wypadku musi być co najmniej 500 w jednym zakładzie pracy. – Jeżeli będzie pracodawca zorganizuje sobie zespół szczepienny i właściwe zabezpieczenie, otrzyma szczepionki i będzie mógł zabezpieczyć swoją firmę przed COVID-19 – tłumaczył.

Nie ma co ukrywać, że w Ozorkowie przychodnie zdrowia – podobnie jak w innych miastach, przeżywają prawdziwe oblężenie pacjentów zgłaszających się na szczepienia. Niedawno z redakcją skontaktowała się Karolina Gauden, prezes przychodni Ga-Med.

– Personel pada już na twarz – usłyszeliśmy od szefowej Gamedu. – Jestem ciekawa, dlaczego w przychodni zdrowia przy Wigury wykonywanych jest tak mało szczepień, gdy my już w tej chwili wykonujemy ponad 120 szczepień na tydzień. Poza tym w Ozorkowie przychodnia Medyk w ogóle nie zgłosiła się do programu szczepień.

– Zwiększamy liczbę szczepień – zapewnia Elżbieta Świderska, dyrektor Miejskiej Przychodni Zdrowia. – Otrzymamy już wkrótce większą liczbę szczepionek AstraZeneca.

Maria Kosmala, prezes przychodni Medyk, powiedziała nam, że placówka zgłosiła się do ogólnopolskiego programu szczepień.

– NFZ stwierdził jednak, że w Ozorkowie jest wystarczająca liczba przychodni w których odbywają się szczepienia. Przedyskutujemy jeszcze kwestię powtórnego zgłoszenia się do programu, ale musimy się zastanowić, czy ma to sens w momencie wprowadzania przez rząd nowych zasad w programie szczepień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.