Reporter

reporter-ntr.pl

Aktualności Gm. Łęczyca Powiat łęczycki Warto przeczytać

Wójt mówi o inwestycjach w gminie Łęczyca

W ubiegłym roku gmina Łęczyca przodowała w realizacji zadań inwestycyjnych, na które wydano 13,5 miliona złotych. Wójt Jacek Rogoziński zabiegał o zewnętrzne środki finansowe m.in. na budowę dróg, realizację proekologicznych projektów polegających na dofinansowaniu do instalacji wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii, czy inwestycje w obiekty sportowe.

Rok 2020 był niezwykle pracowity w gminie Łęczyca. Wśród największych przedsięwzięć wymienić można: remont około 7 km dróg (Łęka – Kolonia Łęka, Topola Szlachecka, Siedlec) budowę sali sportowej w Wilczkowicach, realizację projektu dofinansowania do montażu Odnawialnych Źródeł Energii – 236 instalacjami na prywatnych budynkach mieszkalnych, doprowadzenie do budowy gazociągu (w Wilczkowicach, Borkach, Lubieniu, Leszczach), czy realizację grantów sołeckich. Także w ubiegłym roku rozpoczęły się prace przygotowawcze do dużej inwestycji, jaką jest budowa basenu w Topoli Królewskiej – w grudniu wójt Jacek Rogoziński otrzymał informację, że gminie przyznano 3 mln 500 tys. złotych dofinansowania z Funduszu Inwestycji Lokalnych na realizację inwestycji. Dodatkowo, zaledwie kilka dni temu znów przyszła pozytywna informacja – na budowę basenu gmina Łęczyca pozyskała z Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu kwotę 2 341 306,00 zł. Razem ze wcześniejszym dofinansowaniem to już prawie 6 milionów zł co stanowi ponad 80% wartości całej inwestycji. Budowa krytej pływalni rozpoczęła się w tym roku. Ubiegłoroczne działania wójta Jacka Rogozińskiego zostały zauważone. Samorządowcy z gminy Łęczyca większością głosów udzielili wójtowi absolutorium i wotum zaufania

– Ubiegły rok kosztował nas bardzo dużo pracy. 13,5 miliona złotych wydane na inwestycje to naprawdę dobry wynik, dla porównania – to o 7,5 razy więcej niż wydatki inwestycyjne starostwa – komentuje wójt Jacek Rogoziński. – Niestety, w tym roku inwestycji może być mniej, bo ogromne koszty pochłania utrzymanie pięciu szkół. 2 miliony 500 tysięcy z środków inwestycyjnych musieliśmy przeznaczyć właśnie na oświatę. Mimo to, nie zwalniamy tempa. Wciąż sięgamy po środki zewnętrze, składamy wnioski wszędzie, gdzie widzimy możliwość pozytywnej ich oceny.

Obecnie prowadzony jest remont drogi w Topoli Królewskiej finansowany z budżetu gminy, wójt podpisał umowę na remont drogi dojazdowej w Kozubach o długości 1700m, w trakcie jest także przetarg na remont drogi Siedlec Kolonia do Koryt mającej długość ponad 2 km.

W tym roku realizowany będzie także program OZE na dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. Gmina będzie się także ubiegać o dwumilionowe dofinansowanie do programu wymiany starego źródła ciepła na piec gazowy. Realizowane są także granty sołeckie –

w ramach tegorocznego naboru wniosków, dofinansowanie otrzymało aż pięć sołectw: Janków, Zduny, Wilczkowice, Prądzew oraz Dzierzbiętów Mały. Każdy z projektów otrzymał dofinansowanie w kwocie 10 000 zł.

W maju zakończyły się prace przy budowie dwóch odcinków sieci wodociągowej w miejscowości Borki. Jest to pierwsza część inwestycji, która ma być zrealizowana jeszcze w tym roku. Obecnie trwa realizacja budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Na ten cel gmina Łęczyca pozyskała dofinansowanie w kwocie 1 282 374,00 zł

W tym roku przeprowadzona została termomodernizacja Szkoły Podstawowej i Biblioteki w Siedlcu wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej, wymianą instalacji oświetleniowej oraz grzejników centralnego ogrzewania – ograniczenie niskiej emisji.

– To kolejny z rzędu intensywny rok. Razem z pracownikami urzędu staramy się zrobić jak najwięcej dla mieszkańców. Realizujemy projekty, remontujemy drogi, podejmujemy wiele innych, drobnych zadań inwestycyjnych – dodaje wójt Jacek Rogoziński.