HomeAktualności z regionuWładze Uniejowa piszą do premiera i wojewody

Władze Uniejowa piszą do premiera i wojewody

termy w Uniejowie
SONY DSC

Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa wraz z Radą Miejską wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody łódzkiego stanowisko w sprawie pomocy dla samorządu oraz przedsiębiorców działających w branży turystycznej. Bez rządowego wsparcia wiele podmiotów będzie zmuszonych zakończyć działalność.

W związku z wprowadzonymi w ostatnim czasie dodatkowymi obostrzeniami w walce z COVID-19, rząd RP zapowiedział wsparcie z naznaczeniem południa i kurortów górskich, które z racji odwołanych ferii zimowych i wprowadzenia zakazu zimowej turystyki poniosą dotkliwe straty. Zapowiedź uruchomienia tzw. tarczy branżowej dla gmin południa w kwocie do miliarda zł jest jednak rażąco krzywdząca wobec samorządów pozostałych części Polski, w tym gminy Uniejów, która spośród gmin województwa łódzkiego, a patrząc szerzej centralnej Polski, poniosła największe straty. Kryzys wywołany pandemią i związanymi z nią obostrzeniami sprawił, że uniejowska turystyka znalazła się nad przepaścią.

Rada Miejska wspólnie z burmistrzem Uniejowa Józefem Kaczmarkiem apelują do premiera i wojewody łódzkiego o pilną pomoc, aby nie dopuścić do zaprzepaszczenia wielu lat aktywnej i wytężonej pracy samorządu i przedsiębiorców. Niestety branża turystyczna, hotelarstwo, gastronomia nie poradzą sobie bez rządowego wsparcia.

Pandemiczna agonia budowanego z tak wielkim trudem uzdrowiska, a wraz z nim kapitału społecznego, byłaby ogromną tragedią, nie tylko w skali lokalnej, ale także ogólnopolskiej. Uniejów jest bowiem nie tylko najmłodszym, ale i jedynym uzdrowiskiem termalnym w Polsce – podaje burmistrz.

Uniejów, mimo, że położony z dala od gór i morza jest modnym i atrakcyjnym punktem na mapie turystycznej Polski. Goście cenią sobie tutejszą atmosferę, atrakcje i wysoki standard oferowanych usług. Gmina funkcjonuje w oparciu o lecznictwo uzdrowiskowe wykorzystując posiadane zasoby wody geotermalnej i leczniczy klimat. Drugą podstawą działania gminy Uniejów jest turystyka, której kołem zamachowym jest Kompleks Basenowo – Termalny powstały w 2008 r. i rozbudowywany w latach 2012 i 2019. Brak naturalnych walorów takich jak: jeziora, morze czy góry niwelowany jest przez budowę i rozwój infrastruktury uzdrowiskowej, turystycznej i komunalnej, która przy normalnym funkcjonowaniu cieszy się dużym uznaniem mieszkańców, kuracjuszy i gości. Działalność samorządu wspierają lokalni przedsiębiorcy.

Warto zaznaczyć, że na terenie gminy liczącej niespełna 7 tysięcy mieszkańców funkcjonuje ponad 70 punktów noclegowych oferujących około 1100 miejsc noclegowych, co stanowi 40% liczby mieszkańców Uniejowa. Ponadto jest tu ok. 30 restauracji i punktów gastronomicznych, kilka zakładów kosmetycznych i fryzjerskich, kilkadziesiąt sklepów, jak również wiele podmiotów oferujących atrakcje dla turystów – np. wypożyczalnie kajaków, rowerów, lodowisko, bawialnia.

Zamknięcie największej atrakcji turystycznej nie tylko nie przyciąga turystów, ale ponadto generuje stałe koszty utrzymania pracy i obsługi. PGK „Termy Uniejów” Sp. z o.o. w Uniejowie zarządzająca kompleksem poinformowała, że wyniku panującej w kraju pandemii COVID-19 sytuacja firmy jest krytyczna; całkowite zamknięcie branży turystycznej i uzdrowiskowej w sezonie zimowym 2020/21 dodatkowo ją spotęguje.

Spowodowany obostrzeniami drastyczny spadek ruchu turystycznego na terenie gminy przekłada się na spadek dochodów gminy, która nie zebrała dochodów z opłaty uzdrowiskowej przeznaczanej każdorazowo na realizację zadań uzdrowiskowych. Zmniejszyły się także wpływy do budżetu gminy Uniejów z tytułu opłat i podatków lokalnych, jak również z tytułu udziału gminy w podatku PIT i CIT.
Wreszcie sytuacja przedsiębiorców funkcjonujących na terenie gminy Uniejów stała się katastrofalna; znaczna część podmiotów nie mogła w ogóle lub w mniejszym stopniu wykonywać swojej działalności przez znaczną część roku. Z informacji uzyskanych od przedsiębiorców z terenu naszej gminy wynika, że większość z nich odnotowała w tym roku znaczne zmniejszenie dochodów sięgające w niektórych przypadkach nawet 80-90%. Część firm niestety już musiała zawiesić działalność i ograniczyć zatrudnienie. Co więcej przedsiębiorcy zapowiadają, że jeśli sytuacja się utrzyma i nie otrzymają pomocy, to będą musieli dalej zwalniać pracowników, a nawet zamknąć działalność. Wynika to także z faktu, że w niewielkiej gminie, jaką jest Uniejów, nie ma silnego rynku wewnętrznego. Inspirowane przez samorząd, a także samorzutne, oddolne działania nie są w stanie odmienić dramatycznie złej sytuacji firm hotelarskich, gastronomicznych i obsługi turystów. Większość firm działających na terenie naszej gminy to firmy rodzinne, niewielkie, nie mające szans czerpać dochodów z innych źródeł. Dokonane wielkim wysiłkiem inwestycje, będące do niedawna powodem do dumy, bez pomocy rządowej nie będą w stanie funkcjonować – czytamy w liście.

W zaistniałych okolicznościach pomijanie sektora turystycznego gminy Uniejów jest mocno krzywdzące w opinii samorządu i przedsiębiorców, którzy apelują wspólnie o zweryfikowanie kryteriów przyznawanej pomocy i finansowe wsparcie rządowe jako warunek konieczny do przetrwania.

UDOSTĘPNIJ:
Radna poszła do są
O mostku w parku sł
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.