Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Warto przeczytać Łęczyca

Władze Łęczycy mają spory dylemat. Skąd wziąć miliony na remont spalonej kamienicy?

Pożar kamienicy przy ulicy Poznańskiej, do którego doszło 1 września ubiegłego roku pozbawił dachu nad głową wiele rodzin. Większość z nich już ma gdzie mieszkać. Do niedawna nie było jednak wiadomo, czy kamienica będzie nadawała się do remontu, czy będzie przeznaczona do rozbiórki. Ekspertyza już jest. Teraz ogromnym problemem dla miasta będzie przeprowadzenie remontu budynku, który kosztować ma krocie. W miejskiej kasie pieniędzy na ten cel nie ma. Władze Łęczycy będą próbować pozyskać pieniądze z zewnątrz.

– Miasto otrzymało szczegółową ekspertyzę ws. kamienicy na ulicy Poznańskiej, z której wynika, że budynek jest w stanie pozwalającym na jego remont. Szacunkowy koszt remontu to 1 953 150 zł + VAT bez uwzględnienia kosztów związanych z nadzorem oraz dokumentacją. Z racji tego, że jest to ogromna kwota, której miasto nie posiada, będą podjęte starania o pozyskanie środków zewnętrznych z takich instytucji jak Bank Gospodarstwa Krajowego czy Ministerstwa Kultury ze względu na fakt, że budynek, o którym mowa, jest zabytkiem. Celem jest jego kompleksowe wyremontowanie i przystosowanie w pełni na lokale mieszkalne – informuje Mateusz Kucharski z urzędu miejskiego w Łęczycy.

10 rodzin z tej kamienicy przyjęło propozycję wskazanych lokali do zamieszkania, a 3 oczekują na propozycję (z czego jedna z tych rodzin miała już proponowany lokal jednak odmówiła jego przyjęcia).

– Nie jest planowany powrót rodzin do wyremontowanej kamienicy przy ulicy Poznańskiej, które już wcześniej mieszkały w tym budynku, ponieważ rodziny te podpisały nowe umowy najmu, co wiąże się z koniecznością anulowania starych. Podkreślić należy także fakt, że na 31 sierpnia br, zaplanowane jest zakończenie inwestycji, jaką jest budowa budynku wielorodzinnego zlokalizowanego na ulicy Wrzosowej, który liczyć będzie 12 mieszkań, co również przyczyni się do rozwiązania problemu mieszkaniowego w Łęczycy – dodaje pracownik magistratu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.