Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Poddębice Powiat poddębicki Temat główny Warto przeczytać

W Poddębicach pytania o karetki

Mieszkańcy nie mają pewności jak długo jeszcze karetki będą obsługiwać powiat poddębicki. Tym bardziej, że pod koniec ub. roku sporo zamieszania było z przedłużeniem umowy z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Do końca nie wiadomo było, czy umowa z miejscowym szpitalem będzie, a jeśli już, to na jaki okres.

Przez kilka miesięcy ważyły się losy, jak w roku 2021 wyglądać będzie pomoc świadczona w ramach pogotowia ratunkowego. Kolejne rozmowy pod koniec ub. roku nie rozstrzygały tej kwestii. Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi miała własne plany z którymi nie zgadzała się dyrekcja Poddębickiego Centrum Zdrowia.

W sprawie karetek zaangażował się poseł Piotr Polak.

– Pogotowie powinno działać w strukturach szpitala, bo wcześniejsze pomysły z prywatnymi usługami, nie zdały rezultatu. Byłem inicjatorem spotkania dotyczącego karetek, w którym oprócz przedstawicieli szpitala w Poddębicach i WSRM w Łodzi wzięli też udział przedstawiciele powiatu – powiedział „Reporterowi” pod koniec ub. roku poseł P. Polak.

Warto wspomnieć, że umowa pomiędzy Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi a Poddębickim Centrum Zdrowia była aktualna do końca ub. roku.

Jan Krakowiak, prezes PCZ, nie ukrywał swojego negatywnego zdania pomysłami WSRM w Łodzi. Początkowe informacje były bowiem takie, że łódzkie ratownictwo medyczne zamierza samodzielnie wypełniać obowiązki.

– Czy nasze karetki będą potrzebne, jaka będzie liczba karetek w powiecie poddębickim i gdzie karetki będą stacjonować? – zastanawiał się prezes Krakowiak.

Powiat jest obsługiwany przez 3 karetki. Poddębickie Centrum Zdrowia posiada jeszcze jeden ambulans, który służy do przewozu medycznego.

Jak w nowym roku wygląda sprawa karetek?

– Mieszkańcy nie mają powodów do niepokoju – zapewnia Piotr Majer, wicestarosta powiatu poddębickiego. – Umowa z WSRM została przedłużona do końca czerwca tego roku. Jestem przekonany, że po tym terminie nic złego się nie stanie i umowa ponownie zostanie przedłużona.