Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Poddębice Powiat poddębicki

W pałacu pusto i smutno

pałac pustka

Opinie mieszkańców z którymi rozmawialiśmy o odnowionym pałacu są jednoznaczne. Nie ma co oglądać, poza tym szczątkowe umeblowanie w żaden sposób nie pasuje do klimatu historycznej budowli.
Odwiedziliśmy pałac w poniedziałek. Główne sale były zamknięte. Naszą obecnością zainteresowała się sprzątaczka. Dziennikarza wzięła za turystę.
– Przykro mi, ale pomieszczenia są pozamykane z uwagi na… dzieci. Nie ma wyznaczonej osoby, która dopilnowałaby tego wszystkiego a dzieciaki wszędzie biegają i mogą coś zepsuć – usłyszeliśmy od pani Anny.
Trzeba jednak przyznać, że w pałacu praktycznie mebli nie ma. Są jedynie szklane krzesła, które z całą pewnością gryzą się z pałacowym wystrojem.
Dowiedzieliśmy się, że podczas otwarcia pałacu awarii uległa winda a w pomieszczeniach piwnicznych wybiły nieczystości.
– Po prostu przewinęło się zbyt dużo ludzi – mówi sprzątaczka. – Przycisk windy został popsuty a poza tym z powodu zapchanych rur zalana nieczystościami została piwnica.
No cóż. Jak na początek, „atrakcji” na pewno wystarczy. Pani Anna oprowadziła nas po pałacu, gdy powiedzieliśmy, że jesteśmy z Reportera.
– Proszę spojrzeć, pusto. Zarówno w sali lustrzanej, jak i w tej, w której są polichromie. Można powiedzieć, że z mebli są tylko szklane krzesła. Też rozmawiałam z mieszkańcami, którzy dziwili się, że teraz jest tu tak smutno. Stare meble wyniesiono do piwnicy magistratu i nie wiem, kiedy pałac będzie umeblowany.
Poprosiliśmy o komentarz w magistracie.
– Pałac jest umeblowany – odpowiada Magdalena Jaworska z referatu promocji gminy i spraw społecznych urzędu miejskiego w Poddębicach. – Nie spotkaliśmy się z opiniami mieszkańców, że nie ma w pałacu co zwiedzać.
Urzędniczka poinformowała nas także, że w pałacu windy nie ma.
– Jest platforma – mówi M. Jaworska. – Nie wiem, dlaczego się zepsuła. Nie znam również przyczyny wylania nieczystości w piwnicy. Nie przewidujemy zatrudnienia w pałacu kustosza. Do pałacu niedługo przeniesiony zostanie Poddębicki Dom Kultury i Sportu.
Mamy nadzieję, że już wkrótce pałac będzie wyglądał nie tylko atrakcyjnie z zewnątrz.
tekst i fot. (stop)