Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski Temat główny Warto przeczytać

W Ozorkowie opłata za śmieci liczona od zużycia wody?

Według naszych informacji w Ozorkowie szykuje się śmieciowa rewolucja. Stawki opłat za śmieci mają być naliczane w zależności od zużycia w gospodarstwie domowym wody. Nie wiadomo jeszcze jaki będzie śmieciowy przelicznik i adekwatna opłata za zużycie metra sześciennego wody. Zmiana systemu ma uszczelnić straty przy poborze opłat za śmieci. Nie jest tajemnicą, że teraz wielu mieszkańców nie wskazuje w deklaracjach o wysokościach opłat za gospodarowanie odpadami wszystkich członków rodziny.

Udało nam się ustalić, że blisko 700 mieszkańców Ozorkowa powinno płacić za śmieci, a tego nie robi. W tej chwili stawka za wywóz nieczystości wynosi 25 zł. W magistracie kilka dni temu sprawdzona została oferta na wywóz odpadów komunalnych, którą złożył jeden oferent – Ozorkowskie Przedsiębiorstwo Komunalne.

6 milionów 800 tysięcy zł – tyle zaproponowało przedsiębiorstwo komunalne za wykonanie usługi.

5 milionów 300 tysięcy zł – to kwota, jaką zabezpieczyło miasto.

Bardzo prawdopodobne, że nowy system rozliczania kosztów za wywóz śmieci zacznie funkcjonować na wiosnę przyszłego roku. O komentarz do sprawy poprosiliśmy burmistrza Jacka Sochę.

– Jesteśmy tuż po otwarciu ofert, a właściwie jednej oferty, którą złożyło lokalne przedsiębiorstwo komunalne. Wiadomo już, że pieniądze, które zabezpieczyliśmy w budżecie na usługę wywozu odpadów komunalnych są o wiele mniejsze od kwoty, jaka została podana przez OPK. Jesteśmy w trakcie analizowania naszych możliwości, jeśli chodzi o budżet. Jest za wcześnie, aby podawać konkretne opłaty, jakie przysłowiowy Kowalski będzie musiał uiszczać za wywóz nieczystości. Mogę zapewnić, że zrobię wszystko, aby koszty dla mieszkańców Ozorkowa drastycznie nie wzrosły – słyszymy od burmistrza Jacka Sochy.

W tej chwili opłata za wywóz odpadów wynosi 25 zł od osoby. Pomimo, że burmistrz unika konkretnej odpowiedzi na pytanie o kwotę podwyżki, nieoficjalne przecieki z magistratu są takie, iż wzrost opłaty może być maksymalnie do 35 zł. Brany pod uwagę jest też inny scenariusz – całkowita zmiana rozliczeń.

Bardzo prawdopodobne jest, że za kilka miesięcy w Ozorkowie mieszkańcy za wywóz nieczystości będą płacić według zużycia wody.

– Takie rozwiązanie również bierzemy pod uwagę – nie ukrywa włodarz miasta. – Zanim jednak ten system będzie mógł funkcjonować, potrzebne są zmiany chociażby w infrastrukturze technicznej. W wielu gospodarstwach trzeba zainstalować podliczniki wody.

Czy w takim razie od stycznia 2021 roku będą podwyżki za wywóz śmieci?

Jak się dowiedzieliśmy, Ozorkowskie Przedsiębiorstwo Komunalne mogłoby świadczyć przez 3 miesiące nowego roku usługę doraźnie, z tzw. zamówienia z wolnej ręki.

– Jeżeli takie rozwiązanie byłoby w naszym mieście zastosowane, to wówczas podwyżki opłat za wywóz śmieci nie będzie w tym pierwszym okresie – mówi Grzegorz Stasiak, prezes OPK. – Jednak podwyżki, niestety, nie da się uniknąć po podpisaniu nowej umowy. W porównaniu z rokiem poprzednim stawka odbioru tony śmieci zmieszanych wzrosła na wysypiskach o blisko 100 złotych. Jest to tendencja stała.

Mieszkańcy z niepokojem czekają na rozstrzygnięcie. Dla wielu zapowiadana podwyżka opłat za śmieci będzie bardzo odczuwalna w domowym budżecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.