W mieście brakuje szczepionek?

szczepienia grypa

Do redakcji zadzwoniła czytelniczka, która twierdzi, że w Ozorkowie nie ma szczepionek przeciwko grypie.

– Chciałam się zaszczepić w przychodni zdrowia Ga-Med, ale usłyszałam, że najpierw muszę szczepionkę sama sobie kupić w aptece. Odwiedziłam dwie i szczepionek nie mieli. Co mam teraz zrobić? – pyta starsza mieszkanka.

– To prawda, że bezpośrednio nie szczepimy mieszkańców, którzy przyszli do nas prosto z ulicy. Najpierw mieszkańcy otrzymują receptę na szczepionkę i sami ją wykupują. Też mam informację, że w mieście szczepionek brakuje. Zresztą jest to problem ogólnopolski – mówi Karolina Gauden, prezes przychodni Ga-Med w Ozorkowie.

Odwiedziliśmy kilka aptek. Rzeczywiście, w niektórych, szczepionek nie było.

Warto dodać, że resort zdrowia wprowadził niedawno ograniczenia.

Ograniczenia dotyczą preparatów Efluelda, Fluarix Tetra, Influvac, Influvac Tetra, VaxigripTetra. Od 16 września jednemu pacjentowi przysługuje nie więcej, niż jedna ampułko-strzykawka na 180 dni. W przypadku pacjentów poniżej 9 roku życia przysługiwać będą maksymalnie dwie dawki na 180 dni. Wynika to z faktu, że u dzieci, które nie ukończyły 9 lat i dotychczas nie były szczepione przeciw grypie, powinny być podane dwie dawki w odstępie minimum czterech tygodni.

Od momentu wybuchu pandemii szczepionki przeciwko grypie stały się towarem deficytowym. W poprzednim sezonie grypowym, który zwykle zaczyna się zimą i kończy w marcu, zaszczepiło się 5,4 proc. Polaków. Teraz chętnych jest zdecydowanie więcej.

Szczepienia refundowane

Bezpłatne szczepienie przeciwko grypie przysługuje: osobom zatrudnionym w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, farmaceutom i technikom farmaceutycznym, diagnostom laboratoryjnym, nauczycielom, wykładowcom, pracownikom pomocy społecznej, osobom z domów pomocy społecznej, funkcjonariuszom, ratownikom i żołnierzom. Darmowe szczepienia przeciw grypie przysługują również osobom powyżej 75 roku życia oraz kobietom w ciąży.

Poza tym na refundację 50% szczepienia mogą liczyć:

  1. osoby w wieku 65-74 lat
  2. osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi
  3. dzieci od 2 do 5 lat

Do przychodni Ga-Med zaglądają mieszkańcy, którzy chcą się szczepić przeciwko grypie, ale też przeciwko Covid. Ta mieszkanka przyjęła trzecią dawkę szczepionki, która ma chronić przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem
TAGI POSTU:
UDOSTĘPNIJ:
Nietypowy problem na
Rekord zakażeń czw
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.