Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Warto przeczytać Łęczyca

Uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika przedwojennego policjanta

Na cmentarzu parafialnym w Łęczycy odbyło się uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika na grobie posterunkowego Mariana Antczaka, policjanta Policji Państwowej na Ziemi Łęczyckiej. W uroczystości uczestniczył I zastępca komendanta powiatowego Policji w Łęczycy mł. insp. Andrzej Bukowiecki.

Inicjatorem odnowienia pomnika było Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej. Gospodarzem uroczystości był Bartosz Bijak naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, który podjął inicjatywę i do końca przeprowadził realizację projektu.

W wydarzeniu uczestniczył burmistrz Łęczycy wraz ze swoim zastępcą i przewodniczącym Rady Miasta. Na uroczystości nie mogło zabraknąć Zofii Matias, która blisko 92 lata temu, jako 9-letnia dziewczynka zapamiętała posterunkowego Mariana Antczaka i pamięta go do dziś.

Posterunkowy Marian Antczak był policjantem Policji Państwowej w powiecie łęczyckim od 1 marca 1929 do 3 listopada 1929. Tego dnia funkcjonariusz podjął pościg za przestępcą, jednak podczas próby obezwładnienia, napastnik strzelił do policjanta, raniąc go śmiertelnie. Posterunkowego pochowano na łęczyckim cmentarzu a rok po tragicznych wydarzeniach, 6 listopada 1930 r. odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika nagrobnego ufundowanego przez społeczeństwo Łęczycy. Posterunkowy Antczak, uhonorowany został pośmiertnie Krzyżem Zasługi za Dzielność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.