Reporter

reporter-ntr.pl

Aktualności Powiat łęczycki Łęczyca

Uczestnicy zajęć w nowym ŚDS

Niedawno po raz pierwszy uczestnicy zajęć w łęczyckim ŚDS zobaczyli nową siedzibę. Jak mówi Marek Szczepaniak, dyrektor ŚDS, nowy obiekt spełnia wszelkie oczekiwania.

– Uczestnikom bardzo się tu podoba, wszyscy są zaangażowani, chwalą sobie naszą nową siedzibę.

Zajęcia w nowym budynku trwały tylko kilka dni. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, z polecenia wojewody łódzkiego, zajęcia m.in. w środowiskowych domach samopomocy społecznej zostały zawieszone.

– Takie są zalecenia i stosujemy się do nich. Pracownicy przychodzą do pracy, ten czas wykorzystamy na rozpakowanie pozostałych rzeczy, które przewieźliśmy ze starej siedziby – mówi M. Szczepaniak.

Dyrektor ŚDS w Łęczycy przyznaje, że nowy obiekt jest bardzo atrakcyjny. To 523 mkw powierzchni użytkowej.

– Teraz mamy kilka sal do powadzenia zróżnicowanych zajęć w grupach. Jest np. pracownia komputerowa, pracownia witrażu, garncarstwa, sala gimnastyczno-rehabilitacyjna, sala treningu umiejętności praktycznych czy sala relaksacyjna – poznawania świata. Będziemy mogli prowadzić o wiele więcej zajęć tematycznych, które zwiększą atrakcyjność przebywania w ŚDS. W starej siedzibie, z uwagi na małą powierzchnię, takich możliwości nie było – dodaje M. Szczepaniak.

Usytuowanie nowej siedziby przy ulicy Słowackiego jest jednak pewnym utrudnieniem. Znaczne oddalenie od centrum miasta spowodowało konieczność zorganizowania dowozu uczestników. Zbiórki organizowane są przy starej siedzibie, gdzie podjeżdża zamówiony bus. Dyrektor ŚDS czeka na decyzję z PFRON, do którego wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie do zakupu samochodu, część pieniędzy na ten cel ma też być zabezpieczona w budżecie województwa łódzkiego. Poza tym, M. Szczepaniak wystąpił z wnioskiem o zwiększenie liczby uczestników.

– Obecnie mamy 30 uczestników, ale możliwości nowego obiektu pozwalają na przyjęcie 60 osób. Mam nadzieję, że decyzja w tej sprawie będzie pozytywna – dodaje dyrektor.

Prace nad budową nowej siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy rozpoczęły się w 2015 roku i zakończyły pod koniec ubiegłego roku. Obiekt jest pierwszym pasywnym budynkiem w Łęczycy. Całość inwestycji wyniosła 4 767 710 zł i została sfinansowana ze środków rezerwy celowej budżetu państwa.