Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski

Trudniejsze prawo jazdy

praw

Już od przyszłego roku zdobycie prawa jazdy będzie droższe i trudniejsze. Autoszkoły w Ozorkowie przeżywają prawdziwy boom – nie tylko z powodu wakacji. Kursanci chcą już teraz zaliczyć wszystkie formalności, bo obawiają się zmian.
Od stycznia, każdy kursant, będzie musiał przejść między innymi kontrolowany poślizg, porównanie drogi hamowania z ABS-em i bez, czy jazdę po śliskiej nawierzchni. Kursy doszkalające młodzi kierowcy będą musieli przechodzić w specjalnych ośrodkach doskonalenia techniki jazdy.
Zmiany w przepisach na prawo jazdy wejdą w życie najprawdopodobniej 4 stycznia 2016 r. Sam egzamin pozostaje bez zmian. Wprowadzony jednak zostanie szereg utrudnień dla “świeżych” kierowców.
Do tej pory wystarczyło zdać egzamin na prawo jazdy w części teoretycznej i praktycznej, żeby stać się pełnoprawnym kierowcą. Od nowego roku będzie to dopiero początek. Między 4 a 8 miesiącem, od dnia zdania egzaminu, będzie trzeba dostarczyć właściwemu staroście zaświadczenie ukończenia kursu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Do 8 miesiąca kierowca będzie mógł poruszać się jedynie pojazdem oznakowanym nalepką, zielonego listka (liść klonowy na białym tle). Nie będzie mógł poruszać się na przykład pożyczonym pojazdem bez zielonego listka. Dodatkowo w tym okresie nie będzie mógł podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy, ani osobiście wykonywać działalności gospodarczej, polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B. Prędkość z jaką będzie mógł jeździć “świeży” kierowca będzie ograniczona. W mieście maksymalnie 50km/h, także w nocy, poza obszarem zabudowanym 80km/h, na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej 100km/h. Po 8 miesiącach stanie się pełnoprawnym kierowcą, ale w dalszym ciągu na okresie próbnym. Kolejne 5 lat będzie “na cenzurowanym”. Jeśli uzbiera 24 punkty albo popełni choćby jedno przestępstwo z zakresu ruchu drogowego, straci prawo jazdy. Przez dwa lata młodzi kierowcy będą musieli się najbardziej pilnować. Jeśli popełnią dwa wykroczenia to o dwa lata przedłuża się ich okres próbny, licząc od daty popełnienia drugiego wykroczenia. Trzecie wykroczenie oznacza cofnięcie uprawnień.
Zielone listki zwrócą uwagę innych kierowców, że trzeba szczególnie uważać, bo osoba jadąca np. przed nami jest początkującym kierowcą. Istnieje jednak poważne ryzyko, że takie restrykcje w trakcie okresu próbnego spowodują lawinowe odbieranie praw jazdy. Wszystkie zmiany generują dodatkowe koszty, które ponosić będzie nie kto inny jak osoba zdająca prawo jazdy. Już teraz pojawiły się głosy, że zmiany służą tylko i wyłącznie wyjęciu kolejnej złotówki z kieszeni obywatela.
(stop), źródło: blastingnews.com