Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Temat główny Warto przeczytać

Testy szczepionki na koronawirusa przerwane. U pacjenta wykryto groźne skutki uboczne

Szczepionka na koronawirusa to coś, nad czym naukowe umysły pochylają się od miesięcy. Wybuch pandemii zaprzągł uczonych do wytężonej pracy, na skuteczne remedium czeka cały świat. Niestety, ostatnio testy jednej ze szczepionek zostały wstrzymane.

Szczepionka, która była w fazie testów na ludziach, spowodowała u jednego z ochotników groźne dla zdrowia skutki uboczne. Pracę nad specyfikiem natychmiast przerwano. Niepokojące doniesienia potwierdza odpowiedzialny za przedsięwzięcie farmaceutyczny koncern.

Choć związane z pandemią kwestie podzieliły naukowców z całego świata, wielu z nich zgadza się co do jednego – szczepionka na koronawirusa to dla ludzkości realna szansa na wyeliminowanie związanego z epidemią zagrożenia. Próbę stworzenia skutecznego remedium podjął między innymi brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca.

AstraZeneca, koncern z siedzibą w Londynie, powstał w wyniku fuzji dwóch firm: Zeneca Ltd oraz Astra AB. Zajmuje się między innymi produkcją leków znajdujących swe zastosowanie w kardiologii czy neurologii.

W założeniu efektem międzynarodowej współpracy ma być wynalezienie skutecznej szczepionki na COVID-19. Cel widać na horyzoncie, ale droga do niego pozostaje wyboista i kręta. U biorącej udział w testach osoby stwierdzono wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych. Dalsze badania nad specyfikiem zostały wstrzymane.

Jak podaje portal fakty.interia.pl, jeszcze do niedawna opracowana przez AstraZeneca szczepionka była testowana w kilku krajach na świecie, w tym w Wielkiej Brytanii. To właśnie na Wyspach Brytyjskich u ochotnika wystąpił potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia efekt uboczny. Nieprzewidziany incydent znacznie opóźni prace koncernu nad szczepionką.

Jak informuje AstraZeneca, ​​kobieta biorąca udział w testach w Wielkiej Brytanii doznała poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego.

Uczestniczka badania dochodzi do siebie i prawdopodobnie zostanie wypisana ze szpitala już dziś – informuje Stat News powołując się na wypowiedź dyr. generalnego AstraZeneca, Astry Pascala Soriota.

Jak podaje Financial Times powołując się na osoby zaznajomione z tą sprawą, AstraZeneca może wznowić próby swojej eksperymentalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi już w przyszłym tygodniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.