Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat poddębicki Uniejów Warto przeczytać

Szykowana kolejna atrakcja w Uniejowie!

W ostatnich dniach w magistracie gminy Uniejów otwarto oferty, które wpłynęły w ramach przetargu na budowę Winnicy św. Bogumiła. Dwóch oferentów chce podjąć się zadania. Czy uda się wyłonić wykonawcę?

Budowa placu jest kolejnym etapem projektu pn. „Budowa infrastruktury turystycznej oraz zagospodarowanie terenu wzdłuż rzeki Warty w Uniejowie”. Inwestycja polega na zagospodarowaniu terenu, który w obecnej chwili jest niezbyt uporządkowanym pasem zieleni nad brzegiem rzeki Warty naprzeciwko budynku Biblioteki Miejskiej w Uniejowie, aby stworzyć zeń nowe miejsce rekreacji i wypoczynku. Projektanci położyli duży nacisk na jakość przestrzeni społecznej, a zadanie zakłada powstanie nowego, ogólnodostępnego placu na skarpie, który będzie miał szansę stać się kolejnym „miastotwórczym” elementem przyciągającym ludzi i zapraszającym do spędzania tam czasu.

Inwestycja w pierwszej kolejności będzie polegała na odkrzaczeniu i wyrównaniu terenu z nierównomiernym spadkiem w dół od parkingu przy ul. Kościelnickiej do rzeki. Wygodne poruszanie się po spadzistej działce umożliwią schody łączące ul. Kościelnicką z nowymi bulwarami. Sercem projektu jest fontanna z kaskadowo płynącą wodą, co umożliwi instalacja zamkniętego obiegu wody oraz budowa specjalnego zbiornika na skarpie i koryta strumienia.

Całości dopełnią tarasy ziemne z nasadzeniami winorośli oraz elementy małej architektury takie jak: ławki, siedziska czy kosze na śmieci, a także oświetlenie terenu, które pozwoli gościom przyjemnie spędzić czas, niezależnie od pory dnia. Otwarty, zielony plac za pewne będzie zachęcać do społecznych interakcji i odpoczynku.
Projekt całkowicie odmieni tę część terenu. Pozostaje jednak kwestia wyłonienia wykonawcy, który podejmie się budowy za „rozsądną” cenę. W ostatnich dniach otworzono oferty przetargowe i okazuje się, że do magistratu wpłynęły dwie oferty i obie można uznać za satysfakcjonujące.

– Obecnie jesteśmy na etapie procedury weryfikacyjnej, ale jeśli przebiegnie ona pomyślnie, istnieje szansa, że rozstrzygniemy przetarg, a budowa placu rozpocznie się już wkrótce – mówi burmistrz Józef Kaczmarek.

Wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja, uwzględniająca kompleksową przebudowę obu brzegów rzeki to przedsięwzięcie rzędu nawet kilkunastu milionów złotych. Na budowę turystycznej infrastruktury i zagospodarowanie terenu wzdłuż Warty, samorząd pozyskał 6,5 mln zł unijnego wsparcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.