Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski

Strażacki wóz za ponad milion

strażacki manMilion dwieście tysięcy złotych kosztował strażacki wóz sprezentowany miejscowej JRG przez KW PSP w Łodzi. W tym roku z całego województwa łódzkiego to właśnie jednostce w Ozorkowie jako jedynej przekazany został tego typu nowoczesny pojazd.
Strażacki wóz, to Man z 25-metrowym wysięgnikiem.
– Samochód zastąpi wysłużonego 27-letniego stara z o wiele krótszym wysięgnikiem, bo zaledwie 18-metrowym – mówi kpt. Marian Kwaśniewski, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ozorkowie. – Pojazd będzie wykorzystywany do gaszenia pożarów a także przy usuwaniu niebezpiecznie pochylonych drzew nad mieszkalnymi budynkami. Oczywiście duży wysięgnik spełni swoją rolę w akcjach gaszenia ognia wysokich obiektów, na przykład kościelnych wież. Oczywiście, oby do takich zdarzeń nie dochodziło. W każdym razie jesteśmy przygotowani na podobne akcje.
Man posiada szereg nowinek technicznych. W dwuosobowym koszu ratowniczym znajdują się dżojstiki (drążkowe manipulatory) – dzięki którym strażacy mogą z łatwością sterować gondolą. Wóz wyposażony jest również w działka wodne sterowane z pilota.
Zakup strażackiego auta współfinansowany został przez Unię Europejską.
tekst i fot. (stop)