Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Grabów Powiat łęczycki Warto przeczytać

– Stawiamy na rozwój infrastruktury lokalnej – mówi wójt Grabowa

Janusz Jagodziński, wójt gminy Grabów, mówi o rozwoju gminy z wykorzystaniem środków zewnętrznych. W planach, oprócz remontów dróg, jest także m.in. modernizacja miejskiego targowiska, nowe ogrodzenie stadionu sportowego czy termomodernizacja szkoły w Grabowie.

– Jeszcze w grudniu ubiegłego roku, w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, złożyliśmy wnioski na budowę drogi gminnej w Starej Sobótce na kwotę 384 tysiące zł oraz drugi wniosek na to samo zadanie na kwotę 440 tysięcy zł do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Długość zaplanowanej do remontu drogi ma wynieść prawie 1,5 kilometra – informuje wójt J. Jagodziński.

Włodarz gminy Grabów stara się o kolejne środki zewnętrzne, które pomogą zrealizować działania inwestycyjne. Wnioski o finansowe wsparcie opiewają na prawie półtora miliona zł. Zaplanowana jest termomodernizacja budynku SP w Grabowie, budowa kanalizacji sanitarnej w ulicy Krośniewickiej oraz wymiana nawierzchni asfaltowej uszkodzonej w wyniku budowy sieci wodociągowej w miejscowości Grabów – wnioskowana kwota dofinansowania to 660 tysięcy zł. Na tę inwestycję gmina złożyła także jesienią ub. roku wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obecnie wniosek jest na liście do dofinansowania w kwocie 713 336 zł. Planowany termin realizacji 2021-2022 r.

– W tym miesiącu złożyliśmy wnioski o uzyskanie środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin z przeznaczeniem na inwestycje realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej w ramach dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówi J. Jagodziński. – Wnioskujemy o dofinansowanie na przebudowę dróg gminnych w miejscowościach: Srebrna na kwotę 94 tysięcy zł, Kotków na kwotę 225 562,32 zł oraz na budowę przyłącza w miejscowości Srebrna do oczyszczalni ścieków w Grabowie na kwotę 1 110 321 zł. Do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi złożyliśmy też wnioski o dofinansowanie modernizacji ogrodzenia stadionu sportowego w Grabowie (koszt inwestycji to 150 604,29 zł) i targowiska gminnego (koszt całkowity to 1 870 983 zł, wnioskowana kwota dofinansowania 967 892 zł). Mam nadzieję, że pozyskamy środki finansowe na renowację targowiska. Obecny jego stan jest nie do przyjęcia. Przewidujemy budowę hali ze stoiskami handlowymi, węzły sanitarne, oświetlenie i ogrodzenie placu targowego.

W trakcie przygotowania są jeszcze wnioski na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz wniosek na przebudowę mostu przy ruinach zamku w Besiekierach z uwagi na jego bardzo zły stan techniczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.