Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski Temat główny Warto przeczytać

Przedsiębiorco, nie czekaj na odpowiedź ZUS! Nie płać składek, nawet jeśli nie złożyłeś wniosku

Przedsiębiorcy, którzy kontaktują się z redakcją, nie bardzo wiedzą co mają zrobić w sytuacji, gdy ZUS nie odpowiada na ich wnioski w ramach tarczy antykryzysowej. W ZUS-ie urzędnicy dwoją się i troją, jednak na odpowiedź rzeczywiście trzeba dłużej poczekać, bo wniosków jest ogrom.

– Złożyłem jakieś trzy tygodnie temu wniosek o umorzenie składek za marzec. Nie mam jeszcze odpowiedzi, a zbliża się termin kolejnych opłat zusowskich. Czy mam płacić, a może ZUS automatycznie naliczy na kwiecień opłacone już składki marcowe? Czy mam pisać kolejne pismo do ZUS-u o zwrot tych pieniędzy za marzec- pyta przedsiębiorca z Ozorkowa. – Moim zdaniem jest bałagan w tych przepisach. Najpierw było określone kryterium dochodowe, później je zniesiono. Trudno jest się w tym połapać. Co teraz robić, bo później może się okazać, że ta pomoc wyjdzie mi bokiem i ZUS każe płacić razem z odsetkami.

Przypomnijmy, że zgodnie z prawem do 10. dnia każdego miesiąca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniający pracowników powinni opłacić składki ubezpieczeniowe za siebie do ZUS. Natomiast pracodawcy zatrudniający pracowników płacą do 15. dnia każdego miesiąca.

Złożyłeś wniosek o zwolnienie ze składek ZUS, ale nie masz jeszcze odpowiedzi? Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdraża automatyczną weryfikację wniosków o pomoc, aby przyspieszyć ten proces. Jednak urzędnicy nie nadążają ze sprawdzaniem wniosków.

Nie czekaj, więc na odpowiedź i jeśli jesteś uprawniony do pomocy ZUS, to po prostu nie płać składek.

Jeśli chcesz zwrotu nadpłaty, musisz złożyć wniosek.

Płatnicy, którzy wpłacili składki za marzec i starają się o zwolnienie z ich opłacania, powinni złożyć wniosek o zwrot dokonanej nadpłaty jeszcze przed terminem płatności składek za kwiecień, czyli do 10 lub 15 maja, w zależności od tego jaki mają termin rozliczenia z ZUS-em.

Przedsiębiorcy mogą złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące – od marca do maja 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek nieopłaconych.

Wyjątkiem są składki za marzec. Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub przedsiębiorcy zatrudniający od 1 do 49 osób albo płatnicy rozliczający składki jako spółdzielnia socjalna będą mogli uzyskać zwolnienie ze składek za marzec również w sytuacji, gdy składka za ten miesiąc została już opłacona.- informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego.

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące, czyli marzec, kwiecień i maj, a opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień. Mówimy o sytuacji, w której prowadzący działalność nie miał zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze.

Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot nadpłaty za marzec to rozliczy się ona na składki za kwiecień. Należy pamiętać, że za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone – wyjaśnia rzeczniczka.

Zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za trzy miesiące od marca do maja 2020 r. można uzyskać dla całości należności lub dla 50% ich łącznej kwoty.

Jeżeli ZUS rozpatrzy złożony wniosek negatywnie, trzeba będzie opłacić zaległe składki wraz z odsetkami.