Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Ozorków Powiat zgierski Temat główny Warto przeczytać

Przedsiębiorco, nie czekaj na odpowiedź ZUS! Nie płać składek, nawet jeśli nie złożyłeś wniosku

Przedsiębiorcy, którzy kontaktują się z redakcją, nie bardzo wiedzą co mają zrobić w sytuacji, gdy ZUS nie odpowiada na ich wnioski w ramach tarczy antykryzysowej. W ZUS-ie urzędnicy dwoją się i troją, jednak na odpowiedź rzeczywiście trzeba dłużej poczekać, bo wniosków jest ogrom.

– Złożyłem jakieś trzy tygodnie temu wniosek o umorzenie składek za marzec. Nie mam jeszcze odpowiedzi, a zbliża się termin kolejnych opłat zusowskich. Czy mam płacić, a może ZUS automatycznie naliczy na kwiecień opłacone już składki marcowe? Czy mam pisać kolejne pismo do ZUS-u o zwrot tych pieniędzy za marzec- pyta przedsiębiorca z Ozorkowa. – Moim zdaniem jest bałagan w tych przepisach. Najpierw było określone kryterium dochodowe, później je zniesiono. Trudno jest się w tym połapać. Co teraz robić, bo później może się okazać, że ta pomoc wyjdzie mi bokiem i ZUS każe płacić razem z odsetkami.

Przypomnijmy, że zgodnie z prawem do 10. dnia każdego miesiąca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniający pracowników powinni opłacić składki ubezpieczeniowe za siebie do ZUS. Natomiast pracodawcy zatrudniający pracowników płacą do 15. dnia każdego miesiąca.

Złożyłeś wniosek o zwolnienie ze składek ZUS, ale nie masz jeszcze odpowiedzi? Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdraża automatyczną weryfikację wniosków o pomoc, aby przyspieszyć ten proces. Jednak urzędnicy nie nadążają ze sprawdzaniem wniosków.

Nie czekaj, więc na odpowiedź i jeśli jesteś uprawniony do pomocy ZUS, to po prostu nie płać składek.

Jeśli chcesz zwrotu nadpłaty, musisz złożyć wniosek.

Płatnicy, którzy wpłacili składki za marzec i starają się o zwolnienie z ich opłacania, powinni złożyć wniosek o zwrot dokonanej nadpłaty jeszcze przed terminem płatności składek za kwiecień, czyli do 10 lub 15 maja, w zależności od tego jaki mają termin rozliczenia z ZUS-em.

Przedsiębiorcy mogą złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące – od marca do maja 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek nieopłaconych.

Wyjątkiem są składki za marzec. Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub przedsiębiorcy zatrudniający od 1 do 49 osób albo płatnicy rozliczający składki jako spółdzielnia socjalna będą mogli uzyskać zwolnienie ze składek za marzec również w sytuacji, gdy składka za ten miesiąc została już opłacona.- informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego.

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące, czyli marzec, kwiecień i maj, a opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień. Mówimy o sytuacji, w której prowadzący działalność nie miał zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze.

Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot nadpłaty za marzec to rozliczy się ona na składki za kwiecień. Należy pamiętać, że za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone – wyjaśnia rzeczniczka.

Zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za trzy miesiące od marca do maja 2020 r. można uzyskać dla całości należności lub dla 50% ich łącznej kwoty.

Jeżeli ZUS rozpatrzy złożony wniosek negatywnie, trzeba będzie opłacić zaległe składki wraz z odsetkami.