Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Bez kategorii

Promieniowanie w lesie

kabel2-lasSzok. Wybierając się do lasu na obrzeżach miejscowości możemy natknąć się na odkryte kable światłowodowe, które emitują szkodliwe promieniowanie.
Kable wystają z osuwiska na znacznej długości. Pomimo tego, że już z daleka są bardzo widoczne, nie zostały przykryte ziemią. Na jednym z kabli została jedynie przywieszona kartka informująca o tym, że kabel nie zawiera miedzi oraz  promieniowaniu laserowym. Druga uwaga jest jeszcze bardziej dramatyczna. Informuje się bowiem, że w wyniku uszkodzenia światłowodu, osoba znajdująca się w pobliżu może stracić wzrok. Niestety, to prawda.
Zagrożenie promieniowaniem laserowym dla zdrowia człowieka odnosi się głównie do oczu i skóry. W zależności od miejsca na siatkówce, gdzie skupiane jest promieniowanie laserowe stopień uszkodzenia jest różny. Uszkodzenie może spowodować w rezultacie stałą ślepotę. Ryzyko uszkodzenia przez wiązkę laserową skóry jest także bardzo duże.
Na czym polega działanie lasera w światłowodzie? Transmisja światłowodowa polega na prowadzeniu przez włókno szklane promieni optycznych generowanych przez laserowe źródła światła. Tego typu kable z pewnością powinny zostać już dawno zabezpieczone. Przecież wybierając się do lasu na spacer po zdrowie, nie możemy być narażeni na tego typu groźne niespodzianki.
(stop)