Reporter

reporter-ntr.pl

termy uniejów
Temat główny Warto przeczytać

Pomysł rządu – loteria dla zaszczepionych

1 lipca rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień. Do wygrania są nagrody finansowe, hulajnogi elektryczne i samochody. To jeden z pomysłów rządu na promocję szczepień. Inne to m.in. rywalizacja gmin o najwyższy wskaźnik wyszczepionych. Do wygrania nawet 2 mln złotych.

  • Każda gmina, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma 1 mln zł na dowolny cel. Gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski otrzyma dodatkowo 2 mln zł, zapowiedział Michał Dworczyk. 
  • Dodatkowo dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75 proc. przeznaczonych zostanie po 100 tys. zł  na dowolny cel. 
  • 69 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia przeciw COVID-19, a 71 proc. Polaków pozytywnie ocenia organizację NPS. 

Pomysł organizacji loterii Totalizatora Sportowego dla zaszczepionych ogłosił dziś minister Michał Dworczyk. Loterię będą wspierać spółki skarbu państwa. Formuła loterii umożliwi dołączenie samorządów do jej realizacji. 

W loterii będą mogli uczestniczyć także już zaszczepieni, a nie tylko osoby, które dopiero się zaszczepią – wyjaśnił Michał Dworczyk.

– Mamy do dzisiaj ponad 18 mln 300 tys. wykonanych szczepień. Blisko 13 mln osób zaszczepionych 1. dawką. Notujemy w ostatnich tygodniach ponad 2 mln szczepień tygodniowo. Udało się to osiągnąć dzięki zaangażowaniu wszystkich osób tworzących NPS, mówił min. Dworczyk podczas dzisiejszej konferencji prasowej. 

Przytoczył badania, z których wynika, że 69 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia przeciw COVID-19, a 71 proc. Polaków pozytywnie ocenia organizację NPS. – Traktujemy to jako docenienie pracy tysięcy lekarzy, pielęgniarek i wszystkich osób zaangażowanych w organizację NPS, powiedział.

Dzisiaj osiągnięto poziom ok. 50 proc. osób pełnoletnich, które zarejestrowały się w systemie, przyjęły już 1. dawką albo są zarejestrowane na termin szczepienia. Każdego dnia ponad 200 tys. osób zapisuje się na szczepienia.

– To wszystko pozwala nam powiedzieć, że kończy się etap polegający na pozyskaniu szczepionek. Od 31 maja dostawy szczepionki Pfizer będą podwojone. Zakładamy, że już w czerwcu problemu z dostępnością szczepionek nie będzie, zaznaczył Dworczyk. 

Dodał, że od 1 lipca szczepienie II dawką będzie możliwe w dowolnym punkcie szczepień.

Minister zapowiedział, też, że w najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne dla samorządów, które będą zobowiązywały je do nawiązania kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami gminy powyżej 70 r.ż.