Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Ozorków Powiat zgierski Warto przeczytać

Pomoc miasta i mieszkańców dla pogorzelców z Ozorkowa

Kilkanaście osób, w tym rodziny z dziećmi, zostały bez dachu nad głową po pożarze prywatnych kamienic w centrum Ozorkowa, który wybuchł 7 marca ok godz. 19-ej. Lokale mieszkalne i użytkowe w budynkach przy placu Jana Pawła II 2 i 3 są całkowicie zniszczone.

  • Burmistrz Jacek Socha, który był na miejscu zdarzenia i powołał sztab kryzysowy, zaoferował pogorzelcom pomoc.

– Zaoferowaliśmy poszkodowanym nocleg z niedzieli na poniedziałek, ale nie skorzystali z tej propozycji, zatrzymali się u krewnych i znajomych. Natomiast w poniedziałek, na spotkaniu z poszkodowanymi, zaoferowaliśmy lokale zastępcze. Mieszkania przygotowywane są dla 6 rodzin – mówi burmistrz Jacek Socha.

Lokale powinny być gotowe jeszcze w marcu, wtedy pogorzelcy podejmą decyzję, czy zechcą z nich skorzystać. W chwili obecnej osoby te mieszkają u krewnych lub znajomych, dwie rodziny mieszkają w lokalach zaoferowanych bezpłatnie przez innych mieszkańców.

  • Do burmistrza o pomoc zgłosili się także właściciele zniszczonych sklepów i punktów usługowych.

Udostępnimy lokale na działalność gospodarczą w naszych zasobach i nie będziemy pobierać czynszu za ich użytkowanie – mówi burmistrz Jacek Socha.

  • Do MOPS zgłosiło się po pomoc 12 osób; dwie osoby samotne, rodzina z dwójką dzieci, rodzina z jednym dzieckiem oraz rodzic z dwójką dzieci. Dzieci to trzech chłopców w wieku 10, 12 i 17 lat oraz dwie dziewczynki w wieku 9 i 13 lat. – Osoby te otrzymają zasiłki celowe i każdą inną pomoc, której możemy udzielić w takiej sytuacji losowej – mówi Magdalena Wąsiołek, dyrektor MOPS

Zainteresowanie pomocą dla poszkodowanych jest ogromne. Od poniedziałku osoby prywatne i firmy przekazują meble, odzież, artykuły szkolne, laptopy, lodówki, kuchenki, buty, pościel, ręczniki, żywność, chemię, artykuły pierwszej potrzeby i wiele innych.

W jaki sposób pomóc poszkodowanym w pożarze? Kto prowadzi zbiórkę?

Wydział Zarządzania Kryzysowego UM, tel. 501 416 709

Przychodnia Ga-Med, tel. 510 482 003

Hufiec ZHP Ozorków, tel. 784 279 109

Powyższe podmioty są ze sobą w stałym kontakcie oraz z osobami poszkodowanymi, akcję pomocy koordynuje Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego.

Artykułów jest bardzo dużo, są to zarówno rzeczy nowe, jak i używane, część z nich trafiła już do poszkodowanych. Pozostałe będą na bieżąco rozdysponowywane w zależności od potrzeb.

– Od poniedziałku mieszkańcy i firmy codziennie przynoszą różnego rodzaju artykuły, jest tego bardzo dużo, odzew na apel o zbiórkę dla poszkodowanych w pożarze jest ogromny. Jesteśmy w stałym kontakcie z poszkodowanymi i przekazujemy im to, czego potrzebują. Są bardzo wdzięczni za pomoc – mówi Karolina Gauden z przychodni Ga-Med.

Do Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie zbiórkę prowadzi Hufiec ZHP, także trafiło już bardzo wiele rzeczy i kolejne są przywożone i przynoszone przez darczyńców.

Co jest jeszcze potrzebne zarówno w zbiórce przychodni G-Med, jak i ZHP?

– małe AGD

– sztućce, naczynia i garnki

– art. spożywcze

– art. Szkolne i biurowe

– kurtki, czapki, szaliki

– pościele i ręczniki

Konto do wpłat: 43 1140 2004 0000 3002 7931 3902, koniecznie z dopiskiem: „Dla pogorzelców”. Konto, na prośbę burmistrza Jacka Sochy, udostępniło Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę w Ozorkowie.