Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat poddębicki Uniejów

Podsumowanie 2020 r. w gminie Uniejów

W dniu 30 grudnia odbyła się XL Sesja Rady Miejskiej w Uniejowie. Spotkanie w przededniu Nowego Roku było także okazją do podsumowania wydarzeń, działań i przedsięwzięć, jakie miały miejsce na terenie gminy w ostatnich dwunastu miesiącach.

Rok 2020 bez wątpienia był wyjątkowy. Zdominowany przez koronawirusa, w znacznym stopniu minął pod znakiem pandemii, która postawiła nie tylko gminę Uniejów, ale cały glob w obliczu nowej, nieznanej sytuacji i na nowo zdefiniowała rzeczywistość oraz sposób naszego funkcjonowania.

– Miniony rok był dla nas bardzo trudny. Ogłoszona w marcu pandemia zdeterminowała nasze życie zawodowe, prywatne i mocno zachwiała gospodarką. Zarządzone obostrzenia sprawiły, że skutki odczuli praktycznie wszyscy. Jako obszar turystyczno-uzdrowiskowy, gmina Uniejów najbardziej ucierpiała z całego województwa łódzkiego. W tym roku nie zebraliśmy podatków z działalności turystycznej, bo tej od jakiegoś czasu po prostu nie ma. Nie otrzymaliśmy też żadnej rekompensaty z Funduszy Rządowych z tytułu poniesionych strat. Skutki pandemii odczuli rolnicy z powodu niskich cen płodów rolnych. W zupełnie nowej rzeczywistości znaleźli się pedagodzy, którzy z dnia na dzień musieli przystosować się do nauczania zdalnego. Wreszcie, dotkliwe konsekwencje ponieśli przedsiębiorcy, których działalność wiąże się z turystyką i lecznictwem uzdrowiskowym: począwszy od basenów, sanatorium, poprzez hotele, pokoje gościnne, restauracje aż po szeroko pojęte usługi. Podmioty gospodarcze niemal całkowicie utraciły źródło dochodów. Powodów do obaw mamy więc nie mało, ale cieszy, że mimo wielu trudności udało się zrealizować zaplanowane inwestycje: gospodarcze, społeczne, oświatowe. We wszystkich zrealizowanych zadaniach staraliśmy się w miarę możliwości odwoływać się do zewnętrznych źródeł finansowania, aby odciążyć gminny budżet – mówi Burmistrz Józef Kaczmarek.

Łącząc fundusze gminne oraz pozyskane środki, w 2020 r. przeprowadzono m.in.: przebudowę kładki, rewitalizację placu przy ul Tureckiej, zakończenie złożonego projektu zagospodarowania otoczenia kościoła parafialnego w Wilamowie wraz z remontem chodników, otoczenia Kolegiaty w Uniejowie oraz kolejnego etapu rozbudowy Trasy Bożego Ciała. Ponadto wykonano dalsze prace w ramach rewitalizacji parku, zrealizowano kolejny etapu inwestycji wodno – kanalizacyjnych i kontynuowano modernizację infrastruktury drogowej w Hipolitowie, Czepowie, Spycimierzu i Uniejowie.
Rok 2020 wyróżnił się pod względem przyspieszonej digitalizacji. To zjawisko dotknęło szczególnie placówki oświatowe, które przeszły na tryb zdalny nauczania. I choć kwestia skuteczności tej formy edukacji pozostaje poza wszelką dyskusją, proces transformacji cyfrowej w kontekście gminy Uniejów przebiegł dość płynnie. To zasługa realizacji projektów, dzięki którym szkoły pozyskały niezbędny sprzęt komputerowy, pozwalający zmierzyć się z zaistniałymi okolicznościami.

Zakończył się m.in. dwuletni projekt pn. „Uniejowska Akademia Kompetencji Kluczowych”, w ramach którego tylko w roku 2020 możliwy był zakup sprzętu do szkół za kwotę 118 847,19 zł brutto, natomiast łączna wartość zakupionych urządzeń sięgnęła kwoty 731 796, 59 zł. Ponadto, pozyskane granty z lat poprzednich oraz tegoroczne dotacje z programów rządowych pozwoliły na zakup niezbędnego sprzętu komputerowego, który uczniowie i nauczyciele mogą wypożyczyć do domu na czas nauki zdalnej, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na zakup komputera.
Dbałość o oświatę, która leży w obszarze głównych działań gminy, zaowocowała wreszcie pozyskaniem dofinansowania na montaż odnawialnego źródła energii w szkole w Wieleninie na kwotę blisko 750 tys. zł. Zamierzone cele zostały więc osiągnięte, a kolejne są już w przygotowaniu, jak np. ambitny plan pn. „Uniejów – Grindavik: bierzemy się za klimat”, który zakłada międzynarodową wymianę uczniów ze szkołą w Islandii. Przedsięwzięcie w z oczywistych względów musiało zostać odłożone w czasie, ale gdy tylko sytuacja pozwoli, włodarze miast partnerskich z pewnością powrócą do tematu.

Plany na Nowy Rok

Zakończył się rok, ale nie kończą się inwestycje. Część z nich rozpoczęto w roku 2020, a efektów możemy spodziewać się w roku następnym – rozpoczęła się przebudowa targowiska miejskiego przy ul. Dąbskiej oraz wyczekiwana budowa bulwarów nad rzeką Wartą, które mają docelowo uczynić z nadbrzeżnych terenów kolejny element „miastotwórczy” przyciągający mieszkańców i Gości.
Mówiąc o ważnych planach noworocznych, nie sposób pominąć Przedszkola Integracyjnego, które mieszkańcom leży szczególnie na sercu. Wiosną Rada podjęła decyzję o przeprowadzeniu remontu obecnej siedziby przedszkola, natomiast dla nowej inwestycji znaleziono optymalne rozwiązanie, które pozwoli zachować pierwotną funkcjonalność planowanego obiektu. Efektem jest zmiana lokalizacji i koncepcja wpisująca projekt nowego przedszkola w obecne obejście szkoły.

– Będzie to z pewnością ułatwieniem dla rodziców, którzy dowożą dzieci w różnym wieku – do szkoły i przedszkola, a w przyszłości do żłobka. Prace nad nowym projektem są już na ukończeniu, otrzymaliśmy także niezbędne pozwolenia i mam nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli przejść do przygotowania procedury przetargowej – mówi Burmistrz.

A skoro mowa o przetargach, kilka procedur jest już w toku, czy to na etapie składania ofert czy weryfikacji. Mają one wyłonić wykonawców dla realizacji przedsięwzięć takich jak: przebudowa oczyszczalni ścieków w Uniejowie, modernizacja stacji uzdatniania wody w Ostrowsku, budowa Centrum Historyczno – Kulturalnego w Spycimierzu, budowa pasywnego budynku urzędu miasta w Uniejowie czy winnicy św. Bogumiła.

– Planów jest wiele, ale wszystko zależy od rozwoju sytuacji, która zmienia się bardzo dynamicznie. Zdaję sobie sprawę, że potrzeby naszej gminy są duże, dlatego nie zatrzymujemy się w działaniu. Krok po kroku realizowane będą kolejne zadania i inwestycje, które służyć będą wszystkim mieszkańcom gminy – podkreśla Burmistrz.

Uniejów kulturalny

Na koniec jeszcze wzmianka o kulturze. Wzmianka, bo gdyby miniony rok był normalny, podsumowanie wydarzeń kulturalnych stałoby się materiałem na obszerny, odrębny artykuł. Zarówno mieszkańcy jak i Goście odwiedzający Uniejów wiedzą, jak wiele dzieje się w gminie w sferze kultury, począwszy od imprez lokalnych do tych o charakterze ogólnopolskim. Niestety, pod tym względem rok 2020 można określić jako dziwny i rozczarowujący (na domiar złego liczy aż 366 dni). Z oczywistych względów tegoroczny kalendarz imprez gminnych musiał zostać odwołany. Jedynie w okresie letnim, gdy pandemia nieco odpuściła, udało się zorganizować i przeprowadzić zaledwie kilka, aczkolwiek bardzo ważnych wydarzeń. Pierwszym z nich był Earth Festiwal zorganizowany przez Uzdrowisko Termalne i Termy Uniejów we współpracy z Telewizją Polsat i Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

Na zakończenie wakacji odbył się I Przygodowo-Historyczny Festiwal Misji Skarb w Uniejowie, wydarzenie o charakterze przygodowo-historyczno-archeologiczno-rekonstrukcyjnym, które docelowo ma przekształcić się w imprezę cykliczną plenerową. Wreszcie, tegoroczne lato zakończyły Dożynki Wojewódzkie, których gospodarzem był marszałek Grzegorz Schreiber.
Na tym lista się zamyka, ale organizację eventów można uznać za ogromny sukces zważywszy na dużą liczbę zaproszonych Gości oraz zaangażowanie przeróżnych podmiotów, instytucji oraz udział mediów. Sukces był oczywiście zasługą wszystkich zaangażowanych w przygotowania mieszkańców, kół, stowarzyszeń – zwłaszcza jeżeli chodzi o Dożynki, ale też samych uczestników, którzy stosowali się odpowiedzialnie do zasad sanitarnych.

Jak będzie wyglądał kolejny rok w gminie Uniejów? Z pewnością przyniesie wiele możliwości, ale też nowych wyzwań.

– W roku 2021 życzę wszystkim mieszkańcom gminy Uniejów oraz czytelnikom uniejowskich portali informacyjnych optymizmu, nieustającego zdrowia i wszelkiej pomyślności. Kolejny rok z pewnością nie będzie należał do łatwych, ale życzę Państwu, aby wszystko jak najszybciej wróciło na właściwe tory – podsumował Burmistrz Józef Kaczmarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.