Reporter

reporter-ntr.pl

termy uniejów
Ciekawie i na wesoło

Pociąg-torpeda. Pojedzie 640 km/h!

Chińczycy zademonstrowali prototyp najszybszego pociągu o napędzie magnetycznym na świecie. Docelowo będzie rozwijać prędkość 640 km/h – twierdzą inżynierowie.

Konstrukcja ma być gotowa za trzy lata. 21-metrowy prototyp został zaprezentowany w Chengdu (prowincja Syczuan). Aby pokazać jego możliwości wybudowano specjalną bocznicę kolejową o długości 165 metrów. Pokazuje ona, jak pociąg będzie się prezentować w otoczeniu niezbędnej infrastruktury kolejowej. Jeżeli zapowiedzi Chińczyków, co do prędkości zweryfikują się pozytywnie, będzie to najszybszy pociąg świata.

Dla zobrazowania prędkość 640 km/h wystarcza, aby w niewiele ponad godzinę pokonać trasę z Gdańska do Zakopanego. Chiny są światowym potentatem w zakresie kolei wielkich prędkości. Pierwszą linię pociągów osiągających prędkość ponad 250 km/h, otwarto w 2003 roku. Połączyła ona zamieszkały przez 25 mln osób Szanghaj z lotniskiem Pudong i rozwija prędkość ponad 430 km/h. Przez 12 lat długość tras dla superszybkich składów rozrosła się do ok. 37 tys. km.