Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Ozorków Powiat zgierski Temat główny Warto przeczytać

Piękny pałac a obok ruiny

Już niedługo zakończy się remont pałacu Schlosserów, przy ul. Listopadowej w Ozorkowie. Przy tej samej ulicy nie brakuje budynków, które są w kiepskim stanie technicznym. Jedna z takich kamienic przylega do remontowanego pałacu. Lokatorzy pytają, kiedy miasto zamierza wyremontować ruiny. Takie pytania kierowane są do urzędu nie tylko z Listopadowej, ale również z Bema, pl. Jana Pawła II i wielu innych ulic w mieście.

Wiadomo, że w tym roku miasto przystąpi do termomodernizacji komunalnego budynku przy ul. Stypułkowskiego 1. Szacowany koszt to dwa i pół miliona złotych. Zakłada się też termomodernizację komunalnego budynku mieszkalnego przy ul. Listopadowej 39. Szacowany koszt to półtora miliona zł.

– Miasto Ozorków w trybie ciągłym modernizuje komunalny zasób mieszkaniowy. W pierwszej kolejności w mieszkaniowym zasobie komunalnym prowadzone są remonty zapewniające bezpieczeństwo najemców w zakresie doszczelniania kominów, napraw instalacji elektrycznych i dachów. Na modernizację komunalnego zasobu mieszkaniowego przeznaczono w roku 2021 – 500 tys. zł – mówi Izabela Dobrynin, rzecznik burmistrza. – Władze Ozorkowa złożyły wnioski o termomodernizację kamienic: pl. Jana Pawła II nr 8 i 9. Jeśli nie zostaną uzyskane fundusze rządowe na ten cel, miasto będzie ubiegało się o środki z WFOŚiGW, ewentualnie z Krajowego Planu Odbudowy w ramach programu „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych”.

Szacuje się, że łącznie w roku 2021 na remonty, modernizacje i termomodernizacje budynków wydatkowanych będzie cztery i pół miliona zł, jest to kwota wyższa w stosunku do roku 2020.

W planach miasta na najbliższe lata jest sukcesywna, kompleksowa termomodernizacja komunalnego zasobu mieszkaniowego.

– Krajowy Plan Odbudowy przewiduje przeznaczenie na program „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych” 3 mld 201 mln euro. Będziemy się ubiegać o pieniądze z tego programu na termomodernizację zasobu mieszkaniowego w Ozorkowie – mówi burmistrz Jacek Socha.

W magistracie zapewniają, że w pierwszej kolejności zostaną poddane modernizacji budynki, przy których w niedalekiej odległości przebiega miejski ciepłociąg i które w związku z tym najłatwiej podłączyć do miejskiej sieci grzewczej. Przy okazji ma zostać przeprowadzona kompleksowa termomodernizacja tych budynków. Dotyczy to m.in. kamienic przy pl. Jana Pawła II 8 i 9 oraz przy Bema 1 i 2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.