Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski Temat główny Warto przeczytać

Pan Seweryn chce pomagać. Kupił karetkę…

Mieszkaniec Ozorkowa wpadł na pomysł związany z pomocą schorowanym lub niepełnosprawnym mieszkańcom, którzy potrzebują wsparcia w transporcie do przychodni lub szpitala. Mężczyzna kupił karetkę i kompletuje sprzęt medyczny. – Chciałbym, aby w Ozorkowie powstał transport sanitarny – usłyszeliśmy od pana Seweryna.

Spotykamy się w domu ozorkowianina, który ma głowę pełną pomysłów.

– Nie ma jeszcze w naszym mieście takiej usługi i jestem przekonany, że cieszyłaby się dużym wzięciem – słyszymy. – Mam wszelkie uprawnienia do wykonywania takich czynności. Jestem sanitariuszem i ratownikiem medycznym. W tej chwili gromadzę sprzęt. Do podstawowego wyposażenia karetki pogotowia należą: nosze, krzesełko kardiologiczne, deska ortopedyczna, kamizelka Kendricka i inny sprzęt transportowy oraz leki ratujące życie i sprzęt medyczny (respirator, defibrylator etc.). Karetkę już kupiłem.

Jak łatwo się domyślić, świadczenie takich usług wiąże się z wieloma wymogami.

– Trzeba zarejestrować firmę, czyli podmiot leczniczy. Pojazd będzie oczywiście zarejestrowany jako pojazd specjalny. Nie ukrywam, że najwięcej pracy i wydatków będzie z wyposażeniem karetki. Myślę, że potrzebuję na to jeszcze kilku miesięcy. Liczę na współpracę z przychodniami zdrowia i lokalną władzą.

Kto może korzystać z bezpłatnego transportu sanitarnego?

Każdemu ubezpieczonemu na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego w sytuacji podjęcia natychmiastowego leczenia, zachowania ciągłości leczenia oraz w celu odbycia leczenia w przypadku dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającego korzystanie ze środków transportu publicznego. Reguluje to Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W ramach podstawowej opieki zdrowotnej oraz nocnej pomocy lekarskiej funkcjonuje także całodobowa pomoc lekarza rodzinnego.

W innych przypadkach przejazd środkami transportu sanitarnego jest odpłatny.

Usługi komercyjne

Transport medyczny jest niezmiernie potrzebny. W związku z tym także część prywatnych firm przewozowych w Polsce oferuje transport sanitarny na terenie kraju i całej Unii Europejskiej, obsługując placówki służby zdrowia oraz osoby prywatne. Firmy te zapewniają odpłatny transport także na konsultacje lekarskie, rehabilitacje, dializy czy na turnusy rehabilitacyjne, transport chorego z zagranicy, przewóz inwalidów etc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.