Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

Oszustka z Łęczycy skazana

Sąd Okręgowy w Łodzi skazał Gabrielę B. z Łęczycy na 6 lat i 4 miesiące pozbawienia wolności. Kobieta przez 6 lat przestępczej działalności wyłudziła, zdaniem śledczych, 300 tysięcy złotych. Wśród pokrzywdzonych przez łęczycankę byli m.in. jej sąsiedzi i ich rodziny.

W połowie ubiegłego roku Prokuratura Rejonowa w Łęczycy skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko Gabrieli B., której zarzuciła popełnienie aż 333 przestępstw dotyczących oszustw, fałszowania dokumentów i posługiwania się nimi. Łęczycanka brała pożyczki przez internet na dane osobowe pozyskane podczas odbywania stażu w urzędzie skarbowym w Łęczycy.

Wśród pokrzywdzonych są nie tylko osoby prywatne, ale także banki, firmy pożyczkowe, operatorzy telefonii komórkowej. Szkody wyrządzone poszczególnym podmiotom oscylują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Zarzuty dotyczyły oszustwa bądź jego usiłowania na kwotę ponad 300 tys złotych. Przy zaciąganiu zobowiązań Gabriela B. wykorzystywała fikcyjne dane osobowe, bądź też dane innych osób w tym członków rodziny, znajomych, a w części także dane, które uzyskała podczas stażu w urzędzie skarbowym w Łęczycy, który odbywała w roku 2013. Bardzo często podawała przy tym adresy do doręczeń – wymyślone, bądź też właściwe dla nieruchomości opuszczonych, niezamieszkałych. To powodowało, że informacje o wykorzystaniu danych osobowych poszczególnych osób docierały do nich z opóźnieniem, niejednokrotnie już po wdrożeniu postępowań egzekucyjnych.

Naciągnięci na pożyczki mieszkańcy Łęczycy doskonale wiedzieli, kto stoi za oszustwem. Osób, które zostały „wrobione” w kredyt jest około 200.

Gabriela B. przed sądem odpowiadała za przestępczą działalność z okresu marzec 2012 – czerwiec 2018. Przyznała się do winy. Sąd zdecydował, że kobieta musi również pokryć wyrządzone szkody.


Wśród poszkodowanych przez Gabrielę B. jest wielu mieszkańców osiedla przy ul. M. Konopnickiej