Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski

Osiedlowa wojenka o parking

parking

Przy ul. Lotniczej zmotoryzowani lokatorzy od kilku lat kłócą się o miejsca parkingowe, których jest zbyt mało. Samochodów przybywa a parking nie jest z gumy. Stawianie aut na trawnikach przy bloku przeważnie kończy się mandatami. Wprawdzie spółdzielnia mieszkaniowa ma plany rozwiązania problemu, jednak projekt nie jest przez wszystkich akceptowany.
Kilkadziesiąt lat temu na pewno żaden z projektantów parkingu pod blokiem nie przypuszczał, że praktycznie każdy lokator posiadać będzie auto. Niektórzy mają nawet po dwa samochody. Nie dziwi więc to, że na parkingu dla wszystkich zmotoryzowanych miejsca nie wystarczy.
– Niestety, dość często dochodzi między lokatorami do spięć. Mamy w bloku sąsiada, który jak tylko zobaczy auto na trawniku, to dzwoni na policję. Funkcjonariusze przyjeżdżają, nakładają mandaty a między ludźmi wrogość się pogłębia – mówi Mateusz Nijakowski.
– To prawda – dodaje Robert Krzysztofiak. – Najgorsze jest to, że władze spółdzielni wiedzą jak mało jest miejsca na przyblokowym parkingu. Mogłyby zainterweniować i wymóc na policji, aby mandatów nie było za parkowanie na trawnikach. Podobnych działań jednak nie ma. Spółdzielnia, jeśli chodzi o karanie kierowców, umywa ręce.
Niedawno, po – jak się dowiedzieliśmy – długiej batalii, lokatorzy posiadający auta wymogli na spółdzielni mieszkaniowej budowę nowego parkingu.
– Ogrodzili teren palikami. Cały szkopuł jest jednak w tym, że ten teren na nowy parking jest bardzo mały. Zmieszczą się na nim może z trzy samochody. Jeżeli już coś się robi, to porządnie. Naszym zdaniem drugi parking powinien być większy i oczywiście utwardzony – słyszymy od jednego z lokatorów bloku przy ul. Lotniczej 6a.
Zdzisław Ewiak, zastępca prezesa Ozorkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zapewnia, że nowy parking zostanie wykonany z uwzględnieniem postulatów mieszkańców.
– Zakładamy, że prace przy tym parkingu rozpoczną się pod koniec maja. Jeżeli tylko przepisy na to pozwolą, powiększymy teren parkingowy – mówi wiceszef OSM. – Planujemy utwardzić parking osiedlowy drobnymi kamieniami.
Jak się dowiedzieliśmy spółdzielnia mieszkaniowa chciałaby w tym roku zrealizować kolejne parkingowe inwestycje, m.in. pomiędzy boiskiem gimnazjum a szczytami bloków części parzystej przy ul. Sucharskiego. Parkingi miałyby powstać również przy ul. Lotniczej 4 i 4a oraz Zachodniej.
tekst i fot. (stop)