Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Zdrowie i Uroda

Olejek arganowy

Olejek arganowy nazywany jest płynnym złotem z Maroka, ponieważ tylko w tym kraju rosną drzewa arganowe, z których owoców wytwarza się ten drogocenny olej. Najczęściej jest on używany w kosmetyce, ale można też zastosować go w kuchni do urozmaicenia smaku potraw. Niestety, ze względu na ograniczoną dostępność i ręczne pozyskiwanie nasion argonii żelaznej, jest on dość drogi. Czy zatem warto zainwestować w olejek arganowy?

Olejek arganowy – właściwości

Pozytywne właściwości olejku arganowego są wykorzystywane zarówno w kuchni, jak i kosmetyce i medycynie. Olejek arganowy to źródło witaminy E, steroli oraz tak ważnych dla człowieka nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwasów omega 3, omega 6 i omega 9. Warto również pamiętać, że produkt jest idealny dla alergików, ponieważ nie uczula.

Działanie od wewnątrz olejku arganowego może śmiało wykorzystać podczas masażu, dzięki czemu złagodzimy bóle stawów oraz stan zapalny. Ponadto spożywanie olejku w rozsądnych ilościach może wspomóc osoby chore na miażdżycę, choroby serca oraz zaburzenia ciśnienia. Uważa się również, że olejek organowy może okazać się skuteczny również w leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, cukrzycy, czy stwardnienia rozsianego.

Olejek arganowy – pielęgnacja twarzy

Olejek arganowy najbardziej znany jest ze swoich kosmetycznych właściwości. Najczęściej stosuje się go zewnętrznie. Jest to jeden z najlepiej penetrujących skórę olei, dlatego dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustej warstewki, ale przede wszystkim działa nie tylko na powierzchni skóry, ale też w głębszych warstwach. Olejek arganowy nie wykazuje właściwości uczulających, dlatego poleca się go osobom o skórze suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii skórnych.

Dzięki temu, że olejek arganowy odbudowuje płaszcz lipidowy skóry, czyli naturalną barierę ochronną, skóra jest wzmocniona od zewnątrz, co z kolei wpływa pozytywnie na jej elastyczność i poziom nawilżenia. W olejku arganowym można znaleźć tokoferole i polifenol, które są antyoksydantami i zapobiegają starzeniu się skóry oraz powstawaniu zmarszczek. Dlatego poleca się go cerze dojrzałej. Sprawdzi się też na trądzik młodzieńczy, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.

Warto również stosować olejek arganowy na trądzik. Aby zobaczyć różnicę w stanie skóry, wystarczy stosować olejek arganowy na trądzik np. na noc, zamiast serum. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się mało estetycznych zmian ze skóry twarzy, ale też ten sposób nakładania olejku arganowego na twarz sprawdzi się w przypadku cery suchej, wrażliwej i podrażnionej.