Reporter

reporter-ntr.pl

Ads

termy uniejów
Ozorków Powiat zgierski Warto przeczytać

Odnowiony pałac zachwyca w Ozorkowie!

W pierwszej połowie czerwca zakończyła się rewitalizacja Pałacu Schlosserów przy ul. Listopadowej, w którym mieszczą się Młodzieżowy Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna.

Prace rozpoczęły się jesienią 2020 r. Wymienione wszystkie okna i drzwi, odnowiono elewację, elementy zdobnicze i sztukaterie, przywrócono pierwotną kolorystykę budynku, naprawiono dach, kominy, rynny, wymieniono oprawy świetlne. Zrewitalizowano także dziedziniec pałacu od strony parku; położono nową nawierzchnię z kostki i zbudowano nowe, stylizowane ogrodzenie. Miejsce to będzie mogło być wykorzystywane np. do organizowania plenerowych koncertów w parku i innych wydarzeń artystycznych. Wszystkie prace były prowadzone w uzgodnieniu i pod nadzorem konserwatora zabytków.

Inwestycja, została zrealizowana w ramach kilkuletniego projektu, dofinansowanego z funduszy unijnych, pn. „Szlakiem architektury włókienniczej – rewitalizacja kompleksu parkowo-pałacowego w Ozorkowie”, obejmującego także trwającą przebudowę ul. Listopadowej, zakończoną w ubiegłym roku rewitalizację Parku Miejskiego i wykonana w 2019 r. modernizację budynku dawnej Motarni.

– Realizacja tego projektu to duże przedsięwzięcie finansowe, na które udało nam się pozyskać środki z zewnątrz – mówi burmistrz Jacek Socha. – Dzięki temu mogliśmy odnowić jedną z głównych ulic miasta, dwa zabytkowe budynki w centrum oraz park, który stał się miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców.

Koszt rewitalizacji Pałacu Schlosserów wyniósł 3 mln 100 tys. zł.