Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat zgierski Temat główny Warto przeczytać Zgierz

O tym porodzie mówiła cała Polska

Po ponad miesięcznym pobycie w szpitalu w Zgierzu, wyszła dziś (1 maja) do domu dziewczynka, która urodziła się zdrowa, chociaż jej rodzice byli zarażeni COVID-19. Było to też pierwsze spotkanie Klary z rodzicami odizolowanymi dotąd od siebie z uwagi na chorobę dorosłych. Z rodziną spotkał się Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

O tym porodzie mówiła cała Polska. Klara urodziła się 28 marca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu. Choć rodzice dziewczynki zarażeni byli COVID-19, ona na świat przyszła zdrowa.

Dziecko urodziło się poprzez cięcie cesarskie. Do odebrania pierwszego takiego porodu w Polsce zespół medyczny przygotowywał się przez kilka dni. Specjalne procedury wprowadzone zostały wspólnie z konsultantami wojewódzkimi i krajowymi. Cesarskie cięcie wykonano w pełnym stroju ochronnym i potrójnych rękawiczkach.

Dziewczynka zaraz po urodzeniu trafiła do izolatki, gdzie przebywała do dzisiaj. Przez cały ten czas Klarą opiekował się personel szpitalny oddziału neonatologii i patologii noworodka. Lekarze i pielęgniarki w tej trudnej sytuacji robili, co mogli, aby rodzice nie stracili kontaktu z nowo narodzonym dzieckiem.

– Robiliśmy Klarze zdjęcia, kręciliśmy filmiki, które następnie wysyłaliśmy rodzicom na telefon komórkowy – mówi Agnieszka Jóźwik, dyrektor szpitala w Zgierzu. – Dziewczynka jest wspaniała, śliczna i radosna. U nas skończyła swój pierwszy miesiąc, ma tutaj pełno cioć i wujków – dodaje wzruszona.

Dziś przed godziną 15.00, mała Klara opuściła szpital. Dziewczynka w izolatce czekała, aż jej rodzice wyzdrowieją i testy na koronawirusa wykażą wynik ujemny.
Ważna była także dezynfekcja mieszkania, która została przeprowadzona w piątek (1 maja) przed południem.

Rodzice odebrali dziecko z rąk ordynator Oddziału Neonatologii i Patologii Noworodka Doroty Frach. W tej szczęśliwej chwili z Klarą i rodzicami spotkał się marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

– Ten szpital jest pierwszym domem Klary. Te słowa mamy Klary były niezwykle wzruszające – mówi marszałek Grzegorz Schreiber. – Przed chwilą spotkałem się z rodzicami, zobaczyłem Klarę. Pamiętajmy, że to dzisiejsze wydarzenie miało podwójny wymiar. To pierwszy kontakt Klary z rodzicami, którzy są ozdrowieńcami. To wielka i podwójna radość.

Marszałek Grzegorz Schreiber wręczył mamie i tacie dziewczynki wyprawkę, w której znajdują się produkty zakupione przez samorząd województwa u lokalnych przedsiębiorców.

– Wybierając te właśnie produkty zwróciliśmy szczególną uwagę żeby pochodziły one od producentów z województwa łódzkiego. Dla nas ma to podwójny i znaczący wymiar. Wspieramy lokalnych przedsiębiorców w trudnym czasie – powiedział marszałek.

Klara jest pierwszym noworodkiem urodzonym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu w czasie pandemii.

bg/zdjęcia: Sebastian Sołtyszewski