Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Warto przeczytać Województwo

Niewybuch odnaleziony podczas prac polowych

Marzec to okres, w którym rolnicy rozpoczynają prace polowe, to także wzmożony czas pracy dla policyjnych pirotechników z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko Pirotechnicznego opoczyńskiej policji.

8 marca 2021 roku, mundurowi otrzymali potwierdzone zgłoszenie o odnalezieniu niebezpiecznego dla życia i zdrowia niewybuchu okresu II wojny światowej.Pamiętaj! W żadnym wypadku takich znalezisk nie wolno dotykać, przenosić, kopać czy piłować.

Jak podkreślają policyjni pirotechnicy amunicja mimo, że przeleżała w ziemi ponad 80 lat, jest nadal aktywna i niebezpieczna.

Policja często powiadamia jest  o znalezieniu niebezpiecznych „pamiątek”  z czasów  I czy II wojny światowej.  Na takie nietypowe znaleziska trafiają  często osoby wykonujące prace na roli, pracownicy budowlani, grzybiarze czy inne osoby wykonujące np.  prace związane z wykopami.

Tak też było 8 marca br. kiedy  to do opoczyńskiej policji wpłynęło zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchu,podczas wykonywanych prac polowych. Policjanci ustalili, że niebezpieczne znalezisko to pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej.

To niebezpieczna broń, która nawet po wielu latach spędzonych  głęboko w ziemi nadal stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi.

Dlatego Pamiętajmy!

Każdy niewybuch stwarza olbrzymie zagrożenie i dlatego zawsze bezwzględnie o takim znalezisku należy powiadomić najbliższą jednostkę policji.