Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

Nauczyciele nie zostaną przebadani. Sanepid nie zgodził się na testy

Burmistrz Łęczycy chciał przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa wśród pracowników łęczyckich przedszkoli i żłobka miejskiego. Wyniki miały dać pewność, że zarówno dzieci, jak i opiekunowie są bezpieczni w placówkach. Na testy „z urzędu” nie zgodził się sanepid.

– Przed podjęciem decyzji o wznowieniu działalności żłobka i miejskich przedszkoli burmistrz Paweł Kulesza zwrócił się z pismem do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łęczycy o przeprowadzenie testów u pracowników oraz wydanie rekomendacji dotyczącej stanu przygotowania placówek na ponowne przyjęcie dzieci. Otrzymaliśmy odpowiedź od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łęczycy, w której informuje, że nie jest możliwe przeprowadzenie kontroli w placówkach, ze względu na wydane zarządzenie Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, w którym do odwołania zaprzestano wykonywania urzędowych kontroli w ramach sprawowanego nadzoru sanitarnego. Nie jest również możliwe nieodpłatne przeprowadzenie badań na obecność koronawirusa wśród pracowników przedszkoli i żłobków. Sanepid zarekomendował stosowanie się do zaleceń przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, które w naszej ocenie nie dają pełnego bezpieczeństwa osobom przebywającym w tych obiektach. W związku z powyższym, zajęcia w żłobku miejskim zostały zawieszone do 25 maja. Od 18 maja natomiast przedszkola rozpoczęły pracę zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, lecz te zajęcia nie cieszą się większym zainteresowaniem rodziców i ich pociech – informuje Mateusz Kucharski z wydziału promocji urzędu miejskiego.

O to, dlaczego nie można było wykonać testów na obecność koronawirusa u nauczycieli pytamy dyrektorkę łęczyckiej stacji sanitarno – epidemiologicznej.

– Obecnie, zgodnie z zarządzeniem Głównego Inspektora Sanitarnego, nieodpłatne testy na koronawirusa wykonywane są jedynie pracownikom Domów Pomocy Społecznej, nauczyciele nie są objęci tym działaniem – mówi Daria Kondak. – Oczywiście samorząd lub osoby prywatne mogą wykonać testy komercyjne, czyli płatne.

Średnia cena testu na obecność koronawirusa waha się od 400 do 600 zł.