Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

Moda na działki w dobie pandemii

W Łęczycy przed działkami Irys trudno jest od jakiegoś czasu znaleźć wolne miejsce do zaparkowania auta. Moda na działki wróciła. I nie ma się co dziwić. Szczególnie lokatorzy mieszkań w blokach chcą na działce odetchnąć, nabrać sił i odstresować się w tych trudnych czasach.

– Kiedyś działki były luksusem – uśmiecha się lokatorka bloku na osiedlu „Kleks”. – Ludzie już o tym zapomnieli, ale ponownie działki stały się modne. Oczywiście powodem jest koronawirus. Bezpieczniej pójść na działkę, niż gdzieś podróżować.

Czy można jechać na działkę w czasie epidemii koronawirusa?

W świetle obowiązujących przepisów, związanych z bezpieczeństwem podczas epidemii koronawiusa, wyjazd na działkę był możliwy również przed 20 kwietnia.

Wynikało to z faktu, że zarówno rodzinne ogródki działkowe, jak i działki rekreacyjne są własnością prywatną.

Ograniczenie dostępu do nich oznaczałoby naruszenie praw majątkowych. Ponadto zakazy wstępu obowiązywały m.in. na publicznych terenach zielonych, lasach, parkach i terenach rekreacyjnych, a nie w miejscach będących własnością prywatną. A takimi właśnie są ogródki działkowe, działki rekreacyjne czy działki letniskowe. Na to zwracano uwagę m.in. w oficjalnym komunikacie Polskiego Związku Działkowców.

Wątpliwości jednak budził fakt, czy wyjazd na działkę można było uznać za ważną potrzebę życia codziennego. Choć opinie prawników wskazywały, że może tak być, kwestia interpretacji przepisów nie była jednoznaczna.

Wyjazd na działkę – co się zmieniło od 20 kwietnia

W przepisach wprowadzonych 20 kwietnia pojawia się pewna dość istotna zmiana. Przepisy dopuszczają możliwość „przemieszczania się w celach rekreacyjnych”. Można m.in. wchodzić do lasów i parków, jeśli wymaga tego nasza kondycja psychiczna. Może to też uzasadniać wyjazd na działkę.

Pamiętajmy jednak, że cały czas obowiązuje zalecenie zachowania dystansu społecznego i inne przepisy dotyczące bezpieczeństwa, w tym – zasłaniania części twarzy. Należy ich przestrzegać nie tylko ze względu na ryzyko wysokiej kary, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo, swoje i innych.

Czy można jechać na działkę z rodziną?

Możliwość wyjazdu i przebywania na działce nie oznacza tego, że można organizować spotkania czy imprezy towarzyskie. Powinniśmy maksymalnie ograniczać kontakty z osobami, z którymi nie mieszkamy na stałe.