Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Temat główny Warto przeczytać

Minister zdrowia poinformował o zmianach ws. maseczek. Od maja luzowanie obostrzeń

niedzielski

Temat obowiązku zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu w ostatnim czasie coraz częściej pojawiał się na politycznej agendzie. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, w sprawie zabrał głos minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej konferencji.

Od 15 maja będziemy proponowali zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu przy zachowaniu dystansu 1,5 metra – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Noszenie maseczek na dworze. Do kiedy?

– 15 maja to też jest bardzo ważna data, ponieważ od tego terminu będziemy proponowali rozwiązanie, że na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, o ile oczywiście jest zapewniony dystans półtora metra, który jest wymagany – oświadczył szef resortu zdrowia na konferencji prasowej.

Podkreślił, że „w każdej sytuacji, która oznacza niemożność zachowania tego dystansu, maseczki nadal powinny być noszone, bo są podstawowym zabezpieczeniem”.

– Ponieważ dajemy możliwość funkcjonowania bez maseczek na zewnątrz, to otwieramy również gastronomię zewnętrzną; teatry, kina na świeżym powietrzu z obłożeniem 50 proc. – powiedział Niedzielski.

Ponadto – mówił – imprezy okolicznościowe jak wesela czy komunie będą mogły być organizowane w limicie do 25 osób. – Ale powtarzam, na świeżym powietrzu, tak by zabezpieczyć, czy w miarę bezpiecznie realizować te uroczystości – powiedział minister zdrowia.

Plan luzowania obostrzeń ogłoszony. Sprawdź szczegóły:

Od początku maja obowiązywać będą jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – otwarte będą salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Umożliwione zostanie uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu w limicie max. 50 osób oraz uprawianie sportu w krytych obiektach sportowych oraz na basenach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży; max. 50 proc. obłożenia obiektu.

Od 4 maja

Od 4 maja do szkół wrócą dzieci z klas I-III. Otwarte zostaną galerie sztuki i muzea; limit 1 osoby na 15 m2.

Otwarte zostaną sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe. Nabożeństwa w kościołach będą ze zmienionym limitem osób: limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach.

Od 8 maja otwarte dla gości będą hotele możliwe będzie do 50 proc. obłożenia obiektu. Zamknięte pozostaną restauracje oraz strefa welness & spa.

Od 15 maja

Zniesiony zostanie nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu, jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte będą ogródki restauracyjne.

Otwarte zostaną kina i teatry na świeżym powietrzu do max 50 proc. obłożenia.

Będzie możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii; limit do 25 osób.

Od tego dnia zmieniają się też zasady dotyczące edukacji. Dla klas IV-VIII szkół podstawowych i klas I-IV szkół średnich wprowadzona zostanie nauka hybrydowa.

Będzie też możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu; max 25 proc. publiczności.

Od 29 maja

Od 29 maja zostaną otwarte restauracje wewnątrz do max obłożenia 50 proc. lokalu.

Od tego dnia będzie możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii w limicie do 50 osób.

Otwarte zostaną kina i teatry. Umożliwione będzie uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach dla wszystkich.

Od 29 maja możliwe będzie uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solariach; limit 1 osoby na 15m2.

Wraz z końcem maja obowiązywać będą zmiany w edukacji – wszyscy uczniowie wrócą do szkół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.