Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski

Mieszkańcy zamawiają już chryzantemy

kwiatyozo1Do kwiaciarni przychodzi coraz więcej klientów zamawiających kwiaty na Święto Zmarłych. Choć najsmutniejszy dzień w roku jest 1 listopada, to zapobiegliwi mieszkańcy już teraz myślą o takich zakupach. Zapisują się z wyprzedzeniem na kupno chryzantem, wiązanek, kwiatów sztucznych.
– Wraz z początkiem października codziennie przychodzi kilku mieszkańców, którzy zamawiają kwiaty na Święto Zmarłych. Jak na razie dominują klienci zamawiający sztuczne kwiaty. Na pewno ich cena nie wzrośnie 1 listopada – zapewnia Bożena Janowska z kwiaciarni przy cmentarzu na ul. Zgierskiej. – Są też klienci, którzy zapisują się na kwiaty żywe, głównie chryzantemy. Wydaje mi się, że cena tych kwiatów, zarówno w doniczce i ciętych, może być tuż przed 1 listopada, jak i w dniu samego święta, o kilka złotych wyższa.
W tej chwili chryzantemy w doniczce (o małych kwiatach) kosztują średnio 15 złotych. Pojedynczy sztuczny, duży kwiat chryzantemy kosztuje przy cmentarzu 5 złotych. Na najmniejszy wkład do znicza wydamy 80 groszy. Koszt zakupu największych zniczy kształtuje się między 40 a 100 złotych.
Ozorkowianie zamawiają również wiązanki.
– Zrobiłam już kilka wiązanek ze sztucznych kwiatów na Święto Zmarłych – mówi Halina Kosmalska, właścicielka przycmentarnej kwiaciarni. – Mniejsze wiązanki kosztują 40 – 50 złotych. Większe ok. 100 zł. Codziennie zapisuję klientów na kwiaty na 1 listopada, również te żywe. Jak na razie większość naszych klientów zamawia chryzantemy w kolorze fioletowym. Oczywiście na pewno będą również amatorzy tradycyjnych białych lub żółtych chryzantem.
tekst i fot. (stop)