Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Bez kategorii Uniejow

Mieszkańcy brną w błocie. Czy utwardzą drogę?

05Odcinek ul. Mickiewicza (między ciepłownią a osiedlem) w czasie opadów deszczu zawsze zamienia się w błotnistą breję. Lokatorzy pobliskich bloków cierpią w czasie niekorzystnej aury i z utęsknieniem czekają na utwardzenie drogi.
W ub. tygodniu pogoda była fatalna, praktycznie codziennie lało się z nieba. Mieszkańcy pytają o niezbędną inwestycję. Smaczku sprawie dodaje fakt, że w pobliżu nieutwardzonej drogi składowana jest trylinka.
– Czy nie można tej trylinki wykorzystać do utwardzenia drogi. Przecież to aż kłuje w oczy, że materiał budowlany leży na pobliskim placu i się marnuje. Ludzie skarżą się na błoto na drodze. Można tanim kosztem polepszyć standard życia na osiedlu – usłyszeliśmy od jednego z mieszkańców.
Burmistrz Józef Kaczmarek nie unika odpowiedzi na trudne pytania.
– Zdaję sobie sprawę, że lokatorzy mogą skarżyć się na nieutwardzoną drogę. Faktycznie, w pobliżu składowana jest trylinka i niektórzy mieszkańcy mogą mieć negatywną opinię i wyrażać swoje niezadowolenie. Jednak sprawa nie jest taka prosta – mówi burmistrz Uniejowa. – Dokumentacja dla ul. Mickiewicza jest w trakcie przygotowania. Jeżeli będziemy remontować drogę, to raczej będzie to nawierzchnia asfaltowa. Nie ma sensu układać tam zużytej trylinki, którą później trzeba będzie demontować, a to dodatkowe koszty: i teraz, i na przyszłość. Staramy się systematycznie remontować drogi na terenie całej gminy, ale to wieloletni proces, bo jesteśmy uzależnieni od finansowania zewnętrznego. Maksymalny budżet gminy na inwestycje to ok. 2 mln zł na rok, tymczasem przez ostatnie 5 lat zrealizowaliśmy samych tylko inwestycji drogowych w gminie na sumę ponad 30 mln. Tylko w tym roku wyasfaltowaliśmy 2 odcinki drogi w Lekaszynie, wymieniliśmy nawierzchnię na ul. Reymonta w Uniejowie, utwardziliśmy ciągi na ul. Miodowej i drodze dojazdowej do terenów inwestycyjnych w Uniejowie, a także w Hipolitowie, właśnie ruszyła budowa drogi asfaltowej w Brzozówce. Wiem, że do zrobienia pozostało jeszcze wiele. Na obecną chwilę ogłosiliśmy przetarg na przebudowę 8 odcinków dróg na terenie gminy (m.in. w Wilamowie, Górach, Wieleninie Kolonii, Kozankach Wielkich, Człopach, Spycimierzu oraz Łęgu Balińskim). Ponadto, zgłosiliśmy ul. Jana Pawła II w Uniejowie do programu „schetynówek”.
Burmistrz apeluje do mieszkańców o cierpliwość i zapewnia, że odcinek ul. Mickiewicza na pewno zostanie wyremontowany.
tekst i fot. (stop)