Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski

Leczą cyjankiem

zioła1 ozoW sklepie zielarskim prawdziwym hitem są ususzone pestki moreli w których znajdują się związki cyjanku. Czy jest się czego obawiać i czy klienci zdają sobie sprawę z tego, co naprawdę spożywają?
– To prawda, że związki cyjanku znajdują się w pestkach, ale jest ich tak mało, że nie są w stanie wywołać zatrucia – zapewnia Elżbieta Wenerska, współwłaścicielka sklepu zielarskiego. – Ten związek, który ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, to amigdalina. Taka dieta jest swego rodzaju antyrakową prewencją. Teraz, gdy łańcuchy żywnościowe większości z nas opierają się o tanie i nafaszerowane chemią produkty z dyskontów spożywczych kłopoty rakowe są pewne w przypadku każdego z nas. To co możemy zrobić na własną rękę to minimalizowanie trujących produktów, co jest bardzo trudne w dzisiejszych czasach, albo stosowanie prewencji jaką zapewnia spożywanie witaminy B17.
Powrót do zdrowej żywności i ziół jest obecnie zjawiskiem powszechnym. W ozorkowskim sklepie zielarskim zapewniają, że klientów wciąż przybywa. Wielką propagatorką ziołowych preparatów jest Małgorzata Halakiewicz.
– Jestem stałą klientką sklepu zielarskiego – przyznaje pani Małgorzata. – Dziś kupiłam zioła Czystek, które pomagają w ogólnym oczyszczaniu organizmu z toksyn. Czystek działa też wzmacniająco. Poza tym kupuję również w zielarskim kosmetyki, które są naturalne, bez chemii.
E. Wenerska powiedziała nam, że w okresie jesienno – zimowym gros klientów kupuje zioła i inne produkty wzmacniające.
– Modna jest acerola, esencja z pestek grejpfruta, młody jęczmień, dzika róża, czarny bez, kora drzewa Lapacho, miód Manuka – wymienia ekspertka, która może pochwalić się certyfikatem z zakresu zielarstwa i medycyny naturalnej.
(stop)