Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat poddębicki Uniejów Warto przeczytać

Kwiatowe mydełka pamiątką spycimierską

Samorząd gminy Uniejów rozstrzygnął ogłoszony w czerwcu konkurs na pamiątkę spycimierską. Zostały nią kwiatowe mydełka autorstwa Magdaleny Wiśniewskiej.

Ideą konkursu było wyłonienie oryginalnej pamiątki ze Spycimierza. Takiej, która swoimi walorami będzie nawiązywać do tradycji, kultury i historii tego miejsca. Gadżet powinien wpływać na pozytywny wizerunek oraz popularyzować tutejsze atrakcje i tradycje. Powinien też stanowić cenną pamiątkę z pobytu, przywoływać wspomnienia i zachęcać do ponownego odwiedzenia.

Do konkursu zgłoszono kilka prac, wszystkie o charakterze rękodzielniczym. W ocenie pod uwagę wzięto koncepcję, funkcjonalny aspekt proponowanego przedmiotu jako pamiątki, związek z regionem, a także realne możliwości technologiczne jej wyprodukowania. Wśród nadesłanych prac tylko jedna spełniła wszystkie, wymagane kryteria i to właśnie ona została nagrodzona.

Zwyciężczynią jest Magdalena Wiśniewska z miejscowości Krzywiec położonej w gminie Aleksandrów Łódzki. Autorka zaproponowała zestaw mydełek glicerynowych z suszonymi kwiatami oraz wizerunkiem Spycimierza i Uniejowa.

Mydełka mają kształt serca, co nie jest przypadkowe. Pani Magdalena podkreśla, że choć nie pochodzi ze Spycimierza, odwiedza to wyjątkowe miejsce przy okazji święta Bożego Ciała. Kształt nawiązujący do sfery uczuciowej ma przypominać o tym co jest nam bliskie.

Mydełka opatrzone są autorską grafiką przedstawiającą obrazy związane z tradycją układania kwietnych dywanów oraz głównymi obiektami Uniejowa, takimi jak: Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich czy Kolegiata. Niektóre z nich zawierają suszone kwiaty typowe dla tutejszego regionu. Niewątpliwym atutem jest też kwiatowy zapach jaśminu, bzu, lawendy i róży.

Ponadto, pracę podobnie jak spycimierskie dywany, cechuje ulotność zarówno w wymiarze artystycznym jak i formalnym – odbiorca zostaje bowiem postawiony przed wyborem czy zachować pamiątkę w formie estetycznej figurki by dłużej wspominać swój pobyt czy też ją użyje. Tym samym trwałość pamiątki uleci niczym płatki kwiatów po procesji Bożego Ciała.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a laureatce gratulujemy!