Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Zdrowie i Uroda

Kto może zaszczepić się na COVID-19? Rekomendacje CDC

W Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, kto może zaszczepić się na COVID-19. Z pomocą przychodzą eksperci z CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Szczepienie na COVID-19 dla kobiet w ciąży

Szczepionka na COVID-19 opracowana przez Pfizer/BioNTech nie została przetestowana w badaniach klinicznych na grupie kobiet ciężarnych, ale to nie jest żadna nowość. Żadna z do tej pory opracowanych szczepionek nie została jeszcze przetestowana na tej specyficznej grupie. Producenci leków i szczepionek zawsze niechętnie włączają ciężarne kobiety do wstępnych badań klinicznych z obawy przed negatywnym wpływem na rozwijający się płód lub zagrożenie ciąży.

Szczepienie na COVID-19 dla osób z alergiami

Wytyczne CDC, które agencja opublikowała na swojej stronie internetowej, dzielą osoby z alergiami na trzy grupy: zalecane kontynuowanie szczepień; ostrożne szczepienie; nieszczepienie. Osoby, które mają alergię na żywność, sierść zwierząt, lateks i inne powszechne alergie zaliczają się do grupy pierwszej, czyli mogą przyjąć szczepionkę na COVID-19. Podobnie jak osoby, które są uczulone na leki przyjmowane doustnie oraz pacjenci, którzy doświadczyli łagodnej reakcji alergicznej na szczepionkę albo miały w rodzinie osobę, która miała reakcję anafilaktyczną, ale one same jej nie doświadczyły.

W przypadku osób, które miały ciężką reakcję alergiczną na szczepionkę lub terapię iniekcyjną, zaleca się ostrożne szczepienie, po dokładnym oszacowaniu ryzyka. W przypadku ciężkiej reakcji alergicznej na pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19 nie powinno się przyjmować kolejnej dawki. Osoby, które w przeszłości miały ciężką reakcję anafilaktyczną w odpowiedzi na przyjęcie któregokolwiek ze składników szczepionki na COVID-19 nie mogą zostać zaszczepione.

Szczepionka na COVID-19 dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia

Szczepionka na COVID-19 Pfizera została dopuszczona do użytku do stosowania u osób powyżej 16. roku życia. Obecnie prowadzone są badania kliniczne dotyczące stosowania preparatu u młodzieży w wieku 12-15 lat. W przypadku dzieci poniżej 11. roku życia, badania będą wymagały tzw. deeskalacji dawki, czyli ustalenia, jaka dawka szczepionki jest tolerowana przez młodsze organizmy.Na ten moment szczepionka nie jest dopuszczona do stosowania u dzieci poniżej 16. roku życia.

Podwójna dawka szczepionki na COVID-19

Osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19 firmy Pfizer, powinny przyjąć kolejną dawkę po 17 – 21 dniach. Tylko wtedy uzyskają prawidłową ochronę.

Trzeba być zdrowym

Lekarze nie mogą szczepić nikogo, kto przechodzi COVID-19, a nawet grypę lub przeziębienie z gorączką. W tym przypadku szczepienie powinno być wykonane tylko wtedy, gdy pacjent jest już zdrowy. To samo dotyczy osób poddanych kwarantannie, kiedy miały kontakt z osobą zakażoną. Powinny one zostać zaszczepione dopiero po zakończeniu izolacji. Osoby, które już przeszły COVID-19 mogą a nawet powinny się zaszczepić. Nie ma bowiem pewności, czy organizm wyprodukował wystarczającą ilość przeciwciał, które zapobiegną ponownemu zakażeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.