Reporter

reporter-ntr.pl

Aktualności Powiat łęczycki Temat główny Łęczyca

Koniec z programami 500 plus! – zapowiada minister rozwoju

Beneficjenci 500 plus są coraz bardziej zaniepokojeni medialnymi zapowiedziami o końcu sztandarowego programu PiS. Czy faktycznie to już końcówka programu 500 plus?

– Ten program jest bardzo ważny – mówi mieszkanka Łęczycy. – Wyciągnął wiele rodzin z trudnej sytuacji finansowej.

Ostatnio bardziej konkretnie w tej sprawie wypowiedziała się Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

To koniec programów typu „500+” i innych dopłat bezpośrednich. Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju w rozmowie z Business Insider zapowiedziała duże zmiany, które zostaną wprowadzone przez rząd jeszcze w tym roku.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ogłosiła, że zbliża się koniec programów 500 plus. Jak przyznała w rozmowie z Business Insider, nowych bezpośrednich dopłat, czyli programów, które polegają na przyznawaniu pewnym grupom dodatkowych pieniędzy, już nie będzie.

– W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny – mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz zdradziła, że programy socjalne PiS-u nie będą już takie jak do tej pory, czyli nie będą opierać się na przyznawaniu pewnym grupom dodatkowych pieniędzy. Jednym z przykładów takiego „rozdawnictwa” pieniędzy jest program 500 plus.

Czy to oznacza to koniec programu? Niekoniecznie. Jak bowiem oznajmiła minister dla Business Insider – „nowych 500 plus nie będzie”. Jednocześnie – jak podaje Business Insider – minister Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że nie oznacza to, że rządzący nie będą pracować nad nowymi programami wspierającymi rodziny wielodzietne. Tym razem jednak pomoc ta ma się odbywać raczej poprzez specjalne usługi a nie przyznawanie pieniędzy.

Minister podkreśliła w rozmowie z Business Insider, że ze względów demograficznych PiS chce mocniej wspierać rodziny wielodzietne. Jak czytamy, chodzi o tzw. „modę na rodzinę”, która opanowuje między innymi Francję czy Stany Zjednoczone. PiS pracuje nad zmianami, które ułatwią życie rodzinom wielodzietnym.