Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Daszyna Powiat łęczycki Warto przeczytać

Kolejny projekt OZE w Daszynie

Władze gminy Daszyna szykują kolejny pro ekologiczny projekt dla mieszkańców. Kolejny raz na finansowe wsparcie mogą liczyć osoby zainteresowane montażem ogniw fotowoltaicznych. Chętnych jest już około 150 osób.

– Zainteresowanie jest bardzo duże. Ponad 150 osób chętnych już złożyło deklarację przystąpienia do projektu. W pierwszym kwartale tego roku ogłoszony zostanie konkurs, w którym złożymy wniosek o dofinansowanie naszego projektu – mówi Zbigniew Wojtera, włodarz gminy Daszyna.

Gmina już realizowała podobne projekty. Na jej terenie wciąż przybywa instalacji wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii.

Na jedno gospodarstwo domowe przewidziane są ogniwa fotowoltaiczne wytwarzające 3 kW energii. Średni koszt takiej inwestycji, gdyby ktoś zakładał ją prywatnie bez dotacji, to około 12 tysięcy złotych. W gminnym projekcie wysokość dotacji będzie uzależniona od liczby chętnych, może wynieść do 85%.

Inwestycja w odnawialne źródła energii jest niewątpliwie decyzją korzystną nie tylko dla środowiska, ale także dla domowego budżetu. To inwestycja, która zwraca się w stosunkowo krótkim czasie, po którym znacznie zmniejszają się koszty utrzymania domu. Przy wciąż rosnących opłatach za energię elektryczną nic dziwnego, że chętnych na montaż paneli słonecznych wciąż przybywa.