Reporter

reporter-ntr.pl

Warto przeczytać

Kiedy otworzą galerie, salony fryzjerskie i parki?

Rząd znosi pierwsze zakazy i ograniczenia obowiązujące w Polsce.

– Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. – Po pierwsze, to otwarcie lasów i parków. Po drugie: złagodzone przepisy w handlu.

Kiedy zostaną zniesione wszystkie obostrzenia? – Nie wrócimy do stanu przed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Odmrażanie polskiej gospodarki miałoby się rozpocząć od sklepów. Galerie handlowe będą mogły otworzyć sklepy odzieżowe. Zielone światło otrzymałyby też zakłady kosmetyczne i fryzjerskie.
Otwarcie tych punktów miałoby nastąpić w poniedziałek.

Wkrótce ma zostać także zniesiony zakaz wstępu do lasów, parków, a także na skwery i bulwary.

A co z klubami fitness, które mocno odczuły trwające od miesiąca ograniczenia? Na ten temat nie ma „przecieków”. Ostatnie miałyby być otwarte punkty gastronomiczne oraz kawiarnie, czy hotele.

  • O dwa tygodnie, do 26 kwietnia, przedłużone zostało zamknięcie szkół, przedszkoli, uczelni i wstrzymanie ruchu lotniczego.
  • Organizowanie imprez masowych zostaje zawieszone do odwołania.
  • Egzaminy ósmych klas oraz matury zostaną przesunięte w czasie – ich termin będzie zapowiedziany na trzy tygodnie wcześniej (najwcześniej w czerwcu).
  • Do 3 maja zamknięte zostaną granice.
  • Termin wyborów prezydenckich niezmiennie 10 maja.

Te obostrzenia zostaną złagodzone od 20 kwietnia. Z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia. Ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie – liczba klientów zostanie uzależniona od powierzchni sklepu (w sklepie do 100 metrów kwadratowych – 4 klientów na jedną kasę, w sklepach powyżej 100 metrów – jeden klient na 15 metrów kwadratowych) zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich – zniesiony pod warunkiem stosowania maseczek. Ograniczenia w przemieszczaniu się – będą złagodzone (dotyczy wyjścia do parku, lasu itp)ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.