Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Witonia

Kandydatka na wójta rozdaje jabłka

jabłkaDzięki jednej z fundacji w gminie Witonia rozdano pięć tirów jabłek od Agencji Rynku Rolnego w Łodzi. Gdyby nie zbliżające się wybory i członkostwo w tej  fundacji kandydatki na wójta, pewnie obeszłoby się bez politycznych podtekstów. Tak jednak nie jest. Czy można powiedzieć, że jabłka stały się powodem przedwyborczego napięcia?
Dwa różne komitety wyborcze, dwie różne opinie, elektorat jeden a jabłek 100 ton. Czy polskie owoce rzeczywiście były wyborcze i czego dotyczy problem?
– Jako członkowie Komitetu Wyborczego Wyborców obecnego wójta Mirosława Włodarczyka chcemy zwrócić uwagę na, naszym zdaniem, nieetyczne działanie kandydatki na wójta gminy Witonia. Rozdaje ona jabłka jako kandydatka na wójta i otwarcie o tym mówi a te jabłka dostała fundacja od Agencji Rynku Rolnego w Łodzi. Nie mamy nic przeciwko akcjom dobroczynnym i jak najbardziej należy je wspierać, ale nie robiąc sobie przy tym kampanii wyborczej. Tak nie powinno się postępować. Działanie to nie do końca jest uczciwe wobec wyborców. Czy to była próba przekonywania mieszkańców gminy do głosowania na zasadzie „weźcie jabłka, ale głosujcie na mnie”? – usłyszeliśmy od członków komitetu wyborczego obecnego wójta gminy Witonia.
Sama zainteresowana nie przejmuje się negatywną opinią swoich przeciwników wyborczych.
– Działam w tej fundacji od 21 lat a Agencja Rynku Rolnego sama zgłosiła się do nas z prośbą o pomoc w rozdaniu jabłek. Jako kandydatka na wójta nie brałam udziału w działaniach organizacyjnych, osobiście też nie zabiegałam o kolejne transporty owoców – podkreśla Teresa Barańska. – Oczywiście, że pomagałam w rozdawaniu jabłek, łącznie dostaliśmy pięć tirów więc było co robić. Nieraz zdarzało się, że ludzie sami biorąc jabłka mówili z uśmiechem na twarzach, że biorą je od kandydatki na wójta, nie zaprzeczałam, przecież nią jestem – dodaje T. Barańska. – Zastanawiające jest tylko to, że szkoła podstawowa w Witoni, jako jedyna nie wzięła jabłek dla uczniów tłumacząc, że nie ma transportu. Pozostałe szkoły i przedszkola w gminie, a także instytucje ucieszyły się z podarku od fundacji.
W kwestii wyborców pozostawiamy ocenę działań poszczególnych kandydatów na wójta.
(MR)